czwartek, 14 marca 2019

„Ta druga” Michelle FrancesWydawnictwo -  Albatros
Tytuł oryginału - The Temp
Data wydania - 13 marca 2019
Liczba stron - 416
Kategoria - thriller/sensacja/kryminał


Za każdą doskonałą kobietą kryje się sto innych, równie perfekcyjnych, które tylko czekają, by zająć jej miejsce.


 Michelle Frances - absolwentka szkoły filmowej oraz pracująca przez 15 lat w telewizji jako producentka i scenarzystka dla BBC.
Debiutowała thrillerem psychologicznym „Ta dziewczyna”, który zdobył różne recenzje.  Nie czytałam pierwszej książki tej autorki, ale w wolnej chwili nie omieszkam przeczytać.Poznajemy naszych bohaterów w momencie odbierania nagrody Bafta przez Adriana. Jest on scenarzystą seriali. Razem ze swoją żoną producentką telewizyjną produkują rewelacyjne programy.
Carrie bardzo dużo poświęciła by zdobyć miejsce w którym aktualnie się znajduje. Jej radość zdobycia przez męża nagrody mąci spokój pewna rzecz, którą odkryła niedawno, mianowicie to, że jest w ciąży. Zdaje sobie sprawę, że będzie musiała odejść na urlop macierzyński i jest pełna obaw, czy znajdzie na swoje miejsce godną zastępczynię, która podoła jej obowiązkom.

Poznajemy Emmę, inteligentną i drobiazgową młodą kobietę, bardzo podobną do Carrie. Pewne cechy charakteru są przerażająco podobne. Młoda kobieta uważa swoją mentorkę za kogoś, kogo trzeba naśladować, i robi to. Do czego jeszcze jest zdolna Emma? Do czego posunie się młoda kobieta, by zrealizować swój plan bycia taką, jak Carrie?

Otoczenie zgodnie przyjęło zastępczynię producentki i pozwoliło wykazać się nowej, pełnej pomysłów kobiecie. 
Niestety jej zachowanie budzi niepokój i Carrie zastanawia się, czy przypadkiem nie zrobiła błędu i nie zatrudniła psychopatki. Czy jest już za późno na zmiany?

Niektóre kobiety zrobią wszystko, by osiągnąć to, czego pragną. A czego pragnie Emma? Dwie kobiety walczące o jednego mężczyznę, by wspólnie z nim pracować. Jedna bardziej pewna od drugiej. Obie producentki filmowe z głową pełną pomysłów i obie za wszelką cenę pragną odnieść sukces.

Tego, co tu się dzieje a dzieje się sporo, nie sposób opowiedzieć, ale zdradzę, że nastanie taka sytuacja, że rywalizacja kobiet dojdzie do takiego stopnia, w którym czytelnik będzie zastanawiał się nad tym, jak to się skończy. Czy gra będzie miała swój koniec w momencie, gdy jedna z nich przegra? 

Plejada interesujących bohaterów, jaką stworzyła autorka, otacza aura tajemniczości i kłamstw. Ich losy zostały splecione w świetny sposób, a role, jakie nadała im odgórnie, świetnie odzwierciedlają światek filmowców.

Autorka oddała w nasz ręce historię, która intryguje, mąci w głowie i bardzo powoli odkrywa znajdujące się co chwila tajemnice. Niespodziewane zwroty akcji dodają atrakcyjności całej tej powieści. Język, jakim napisana jest ta powieść, jest normalny, bez zbędnych opisów czy niezrozumiałych dialogów. Akcja początkowo wolna w odpowiednim momencie przyśpiesza, by na końcu czytelnika zaskoczyć.


„Ta druga” to dobry thriller psychologiczny, w którym kłamstwa, zdrada i tajemnice wiodą główny prym. Autorka w rewelacyjny sposób rozprawiła się z toksyczną znajomością, jak i brakiem akceptacji. Na własne oczy widzimy, jak życie kobiety zależy tylko od jej wyborów. Czy warto podporządkować się swojemu mężczyźnie i opiece nad dzieckiem?

Polecam!


7 komentarzy:

 1. Idealna książka dla mnie. Aguś, powiedz mi tylko proszę, czy jest to kontynuacja, czy tylko mi się wydaje?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje mi się, że to kolejna książka autorki. Nic nie wiem na temat tego, że to druga część.

   Usuń
 2. Lubię thrillery i wydaje sie być to dobry tytuł!

  OdpowiedzUsuń
 3. Zastanawiałam się nad tą książką, ale ostatecznie z niej zrezygnowałam. Może kiedyś po nią sięgnę. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Widzę tu "psychologiczny" ale nie mogę zobaczyć "thrillera". Tyle razy już się rozczarowałam tym konkretnym gatunkiem, że nie wiem czy chcę ryzykować...

  OdpowiedzUsuń