niedziela, 12 maja 2019

„Kochaj mnie czule” Gabriela GargaśWydawnictwo - Filia
Data wydania - 24 kwietnia 2019
Liczba stron - 340
Kategoria - Literatura obyczajowa, romansUwielbiam książki tej autorki. Miałam przyjemność poznać ją osobiście i jest to bardzo ciepła i serdeczna osoba.


Poznajemy Natalię, najstarszą z czwórki rodzeństwa. Jej życie nie jest usłane różami. Ojciec bardzo wybuchowy i oczekujący bezustannej uwagi ze strony rodziny. Matka o dość łagodnym usposobieniu, ale zastraszona przez męża. To, co on powiedział, było święte. Czy takie związki są dobre dla dzieci? Gdy dochodzi do rozpadu małżeństwa, najstarsza z rodzeństwa Natalia przyjmuje na siebie większość obowiązków. Właśnie w tym momencie skończyło się dla całego rodzeństwa beztroskie dzieciństwo. 

W wieku osiemnastu lat nasza bohaterka w dość nietypowy sposób poznaje chłopaka, z którym mogłaby przegadać całe swe życie i do którego z czasem rodzi się uczucie. Uczucie to zostaje odwzajemnione, ale Natalia zastanawia się, czy ma prawo być szczęśliwa i zostawić młodsze rodzeństwo samo? Ich matka nie nadaje się do roli opiekunki po odejściu ojca. 
Dziewczyna zrywa znajomość, ponieważ czuje się odpowiedzialna za rodzinę, a przecież to rodzicie powinni być odpowiedzialni za swoje dzieci, nie osiemnastoletnia dziewczyna. Po kilku latach dochodzi między nimi do ponownego spotkania, ale nie są to zbyt sprzyjające okoliczności. Co wyniknie z tego spotkania?

Natalia, będąc już młodą kobietą, wyszła za mąż za Pawła. Nie ma w tym związku tego czegoś, co łączyło ją z poprzednią miłością, jest natomiast spokój i równowaga. Nie ma uniesień namiętności, raczej bezpieczeństwo i zaufanie. Gdy na świat przychodzi owoc ich miłość, Natalia kolejny raz zostaje wystawiona na ciężką próbę. Okazało się, że ich dziecko ma zespół Aspergera. Czy poradzą sobie? Czy przetrwają wspólnie wszystkie zawieruchy? A może Paweł nie da rady i zostawi ją, jak jej ojciec ich matkę? Jakie jeszcze niespodzianki szykuje dla niej los?Powieść ta została inspirowana prawdziwą historią.

Przez powieści tej autorki po prostu się płynie. Mają w sobie czasami ciężki ładunek emocjonalny, ale napisane są w taki sposób, że czas mija nie wiadomo kiedy. Nasza bohaterka Natalia to drobna, niepozorna, ale wielka duchem i piękna sercem dziewczyna. Odważna i gotowa do poświęceń. Idealnie wykreowana przez autorkę, nie przytłacza czytelnika swoją doskonałością, lecz daje możliwość utożsamiania się z nią.


Za przykładem rodziny Natalii widzimy, jak reagują dzieci, gdy w domu nie dzieje się dobrze. Chęć zamanifestowania własnej obecności, zwrócenie na siebie uwagi czy młodzieńczy bunt i ciekawość świata sprawiają, że młodzież ucieka z nienormalności w inną nienormalność. Gdy w domu brakuje stabilności i miłości, dochodzi właśnie do takich objawów. Dziecko potrzebuje zainteresowania, zrozumienia, wysłuchania, a przede wszystkim bliskości. Gdy najbliższa dziecku osoba dba tylko o podstawowe potrzeby typu: jedzenie, ubranie i dach nad głową, prędzej czy później potrzeba miłości zakończy się ucieczką z domu czy buntem. 
Gabriela Gargaś w swojej powieści pokazuje nam, jaki wpływ na nasz charakter ma dzieciństwo. Co się dzieje, gdy brakuje w domu miłości, autorytetu, bezpieczeństwa. Często tacy ludzie nie potrafią wyrażać i okazywać swoich uczuć w dorosłym życiu.
 

 „Dzieci nie powinny wychowywać innych dzieci, nawet jeśli są ich braćmi lub siostrami.”

To, co zasługuje jeszcze na uwagę, to związek Natalii z jej mężem oraz narodziny dziecka z zespołem Aspergera. Zaburzenie to nie powoduje nieprawidłowości w rozwoju umysłowym, wręcz przeciwnie, osoby mające ten zespół mają wysoki iloraz inteligencji. Autorka pokazuje nam prawdziwe stadium tej choroby - problemy z dostosowaniem się w nowej społeczności, trudności w komunikacji, zaburzenia lękowe oraz odbieranie bodźców.
Bo osoby z zespołem Aspergera mają ogromną wrażliwość na wszelkie bodźce i w związku z tym odbierają świat intensywniej. Mocniej i wyraźniej słyszą. Te dzieci mają tak dużą wrażliwość na bodźce, że my, w dzisiejszych czasach,  w ogóle nie zwracamy na nie uwagi.

 „Cały świat jest przeciwko mojemu dziecku. Każdy mocniejszy dźwięk sprawia, że jego bębenki w uszach go bolą. On odbiera dźwięki o stokroć mocniej, inaczej. Bardziej sensualnie. Niekiedy dotyk sprawia mu ból.”

Czytamy również o tym, jak ludzie są mało tolerancyjni, jak mało mają w sobie empatii. A przecież najważniejsza jest akceptacja i zrozumienie. Nie da się wyeliminować tej dysfunkcji. Trzeba nauczyć się z nią żyć. Bywają dni, że osoba z tak wrażliwym dzieckiem sobie nie radzi, i to jest zrozumiałe. Każdy z nas ma gorsze dni, prawda?


 Ja tę historię odebrałam bardzo osobiście. U mnie w rodzinie jest dziecko z takim zespołem i wiem, jak trudno żyć rodzicom. Osobiście zareagowałam też w momencie, gdy Natalia walczyła z przerzutem. Moja przyjaciółka nie miała tyle szczęścia i straciła wzrok na zawsze. Wzrok jest bardzo ważnym zmysłem, doceniamy go dopiero w momencie, gdy go tracimy. Życie takie jest, że nie oszczędza nikogo.  


„Kochaj mnie czule” to niezła lekcja życia. Czytanie tej powieści, pomimo tego, że bardzo mnie wciągnęło, nie było dla mnie łatwe. To świetna książka. Bardzo poruszająca i odważna. Niesamowicie szczera i prawdziwa.
32 komentarze:

 1. Również będę miała przyjemność poznać tę historię.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ooo to i Ty się przekonasz, jaka jest świetna.

   Usuń
 2. Super i porusza ważny temat

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak. Ale Gabrysia zawsze porusza trudne tematy.

   Usuń
 3. Zainteresowało mnie to, że ta historia oparta jest na faktach.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wpisuję na listę wakacyjną :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Brzmi ciekawie, ale dziś pochwalę zdjęcia do recenzji, które wyglądają dziś ale i wcześniej do innych, wspaniale!

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie znam jeszcze twórczości tej autorki, przyznam szczerze, że nie miałam zamiaru jej poznawać, ale zainteresowała mnie Twoja recenzja... Zwłaszcza, że książka opowiada też o osobie z zespołem Aspergera, a to temat, który mnie niezmiernie interesuje. Zapisuję tytuł :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasami warto się przekonać do nieznanego sobie autora. Autorka rewelacyjnie zagłębiła temat Aspergera.

   Usuń
 7. Chyba nie jestem w tej chwili gotowa na taka powieść...

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie znam jeszcze twórczości autorki, ale na pewno niedługo to nadrobię.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie trzeba nadrobić, bo autorka piszę historie z życia wzięte.

   Usuń
 9. Pani Gabrysia tworzy piękne historie. Muszę koniecznie poznać i tę 😊

  OdpowiedzUsuń
 10. Przekonałaś mnie do tej książki swoją recenzją :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszy mnie to bardzo. Daj znać, jak przeczytasz :)

   Usuń
 11. A ja polecę tę książkę Siostrze :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Do tego tytułu niespecjalnie mnie ciągnie :)
  http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 13. Ciekawa recenzja, ale książka nie w moim klimacie.

  OdpowiedzUsuń
 14. Uwielbiam historie inspirowane faktami. Temat trudny ale takie sytuacje czasem mają miejsce, kiedy dzieci zbyt szybko muszą dorastać, czują się odpowiedzialne za młodsze rodzeństwo. Sama byłam świadkiem takiej sytuacji. Tylko w tym wypadku to chłopak zrezygnował z miłości, żeby zająć się młodszą siostrą...

  OdpowiedzUsuń
 15. Szybka Gotówka - https://redirect.qxa.pl/YxNh9 - Uzyskaj Szybką Pożyczkę

  OdpowiedzUsuń
 16. 27 years old Accountant III Werner Breeze, hailing from McBride enjoys watching movies like Topsy-Turvy and role-playing games. Took a trip to Kasbah of Algiers and drives a Silverado 2500. tak

  OdpowiedzUsuń
 17. 48 yr old Quality Control Specialist Tessa Siaskowski, hailing from Lakefield enjoys watching movies like Demons 2 (Dèmoni 2... l'incubo ritorna) and hobby. Took a trip to Mana Pools National Park and drives a McLaren F1 GTR Longtail. Idz tutaj

  OdpowiedzUsuń
 18. Sanok jest doskonałym miejscem do zakupu nieruchomości. Skorzystaj z właściwej pomocy przy zakupie lub sprzedaży nieruchomości. nieruchomosci.sanok.pl

  OdpowiedzUsuń