niedziela, 21 kwietnia 2019

„Życie w spadku” Małgorzata Garkowska — PATRONAT MEDIALNY (PRZEDPREMIEROWO)Wydawnictwo -  Zysk i S-ka
Data wydania - 23 kwietnia 2019
Liczba stron - 340
Kategoria - Literatura obyczajowa i romansPragnienie zemsty.
Misterny plan.
Nieoczekiwana miłość.


Książki tej autorki znam i bardzo lubię. Czytałam już kilka pozycji napisanych przez nią i wydaje mi się, że z każdą kolejną historią autorka udoskonala swój warsztat pisarski. Każda jej pozycja, jest zaskakująca i pełna tajemnic wplątanych w życie tak, że akcje stają się pełne nieoczekiwanych zwrotów. 

Zastanawialiście się nad znaczeniem słowa zemsta?
Czy naprawdę przynosi ulgę? Dlaczego się mścimy?

Poznajemy dwóch braci bliźniaków. Są podobni do siebie jak dwie krople wody. Poza tym różnią się chyba wszystkim. Od samego początku zauważalna jest nienawiść, jaka emanuje od jednego z nich. Czy zawsze tak było? Co się stało, że bracia są skłóceni?

Damian  — wyprowadził się z domu, ponieważ został oszukany przez brata w ważnej dla niego sprawie. Dodatkowo pozwolił, że ich ojciec uznał go za winnego, gdy tak naprawdę całą winę powinien przyjąć na siebie Mark. Nasz bohater nie potrafił się z tym pogodzić i odciął się całkowicie od rodziny. Zmienił nazwisko i zaplanował zemstę. Chciał poczuć wygraną, pokazać, że jest niezniszczalny. Czy mu się to udało?
Jest komputerowym hakerem i włamanie się na cudzą pocztę to dla niego pestka. Zauważa również, że jego pracodawca oczekuje od niego coraz bardziej zadziwiających zadań, skierowanych w stronę kilkunastolatków. Gdy zaczyna się temu przyglądać, odkrywa szajkę przestępczą. Co zrobi z tym odkryciem?

Mark  —  pracuje jako dyrektor w banku, ale to mu nie wystarcza. Marzy o prestiżu, o pracy w administracji rządowej i z dnia na dzień coraz bardziej zatraca się w pracy. Uważa, że pozytywne rozpatrzenie jego kandydatury to tylko formalność. Coraz mniej czasu poświęca swojej żonie, coraz rzadziej z nią rozmawia, wymigując się zmęczeniem i brakiem czasu. Czy ich związek właśnie dobiega końca? Czy zmieni coś fakt, że jego żona spodziewa się jego dziecka? Czy może da szansę czemuś, co zaczyna kiełkować w fascynującej znajomości internetowej?

Klara — żona Marka. Z pasją oddaje się swojemu powołaniu, jakim jest fotografia. Robi rewelacyjne sesje fotograficzne. Uwielbia fotografować noworodki w domu, w otoczeniu rodziny, ponieważ takie zdjęcia zachwycają naturalnością. Bije od nich ciepło i nasza bohaterka jest wręcz dumna, że potrafi zatrzymać w kadrach ulotne chwile przepełnione miłością i oddaniem dla nowego, malutkiego człowieka. Zazdrości innym parom tej namacalnej czułości i miłości do siebie i do ich maleństwa, gdy robi sesje, ponieważ sama tego nie odczuwa. W małżeństwie raczej nie jest szczęśliwa. Ze swoim mężem raczej się mijają. Czuje się oszukana przez Marka. Nie zależy mu wcale na niej, jako na kobiecie, na własnej żonie, lecz tylko na pracy, którą dostał dzięki wpływom teścia. To kocha najbardziej. 
Klara ma również wspaniałą siostrę, która występuje tutaj, jako postać drugoplanowa. 

Jak potoczą się dalsze losy naszych bohaterów? Czy Damian zemści się na bracie bliźniaku, czy jednak wszystko potoczy się zupełnie inaczej, niż sobie to zaplanował? A może jednak więzy braterskiej krwi coś znaczą? Bardzo często słyszy się o przyjaźni bliźniąt ponad wszystko. Bardzo często zażyłość, jaka ich łączy nie mieści się innym w głowie. Nawet były baśnie, czy legendy, które to kończyły się heroiczną śmiercią jednego z nich. Czy w dzisiejszych czasach istnieje jeszcze rytuał braterstwa krwi? A co z siostrzaną miłością?
Taka więź pociąga za sobą oprócz wspomnianych cech również tę gorszą cechę. Mianowicie zdrada jednego z nich.

Zemsta zaczyna się od drobnych złośliwości, a może skończyć się na tragedii. Może więc kosztować czyjeś życie lub zniszczyć rodzinę. Rewanż ma być odpłaceniem i wymierzeniem sprawiedliwości, wyrównaniem bilansu zysku i strat i rozładowaniem takich negatywnych emocji, jak wściekłość i oburzenie. To, jak mocne jest pragnienie odegrania się na kimś, zależy od sytuacji i od tego, jak głęboko dana osoba odczuwa doznaną niesprawiedliwość.Małgorzata Garkowska oddała w nasze ręce świetnie napisaną historię o przyjaźni, miłości i wielkich pasjach, które potrafią bardzo zdominować życie, stając się albo siłą ocalającą albo działającą destrukcyjnie. Napisała powieść o spełnionych i niespełnionych marzeniach, o skomplikowanych relacjach rodzinnych i małżeńskich. Pokazała również, jak można w życiu złapać ulotne chwile..

Muszę zwrócić również uwagę na fabułę, która według mnie jest rewelacyjnie skonstruowana. Autorce udało się zbudować rosnące napięcie i stworzyć świetne, wyraziste charaktery bohaterów. Tych pierwszo- jak i drugoplanowych. Powieść w interesujący sposób pokazuje życie człowieka zagubionego w kłamstwie, który z czasem chciałby wyjawić całą prawdę, ale nie ma już odwrotu. Czy najgorsza prawda jest lepsza od kłamstwa?
 
  „Wystarczył jeden drobny błąd i wszystko chwiało się, wymykało się spod kontroli. Pomyślał, że to nic dziwnego. Nie da się budować na kłamstwie. Nieważne jak misterna będzie plecionka oszustwa, wcześniej czy później jedno pęknięte ogniwo zadecyduje o losie całości. Jeden moment nieuwagi i choćby nie wiadomo jak się starał, nie zdoła już zatrzymać łańcucha destrukcji.”

„Życie w spadku” to pozycja dla tych, którzy lubią wartką akcję, zmieniającą się pod wpływem niezaplanowanych zrządzeń losu, nieprzewidywalność i zaskakujące zakończenia. Książka bardzo prawdziwa, życiowa i emocjonalna. Pokazuje nam, jak trudne niekiedy trzeba podjąć decyzje i jak niewiele trzeba, by zniszczyć komuś życie. To historia pokazująca odwagę, bo ciężko jest przyznać się do błędów, gdy zabrniemy na sam koniec ścieżki kłamstw, ale również historia o wybaczaniu i o uczuciu spełnienia. Chyba każdy z nas o tym marzy. By zapomnieć, wybaczyć wszystko co złe i żyć dalej będąc szczęśliwym.

Czekam na kolejne książki autorki. Jestem ciekawa, czym nas jeszcze zaskoczy.31 komentarzy:

 1. Być może trafi mi się możliwość lektury książki.:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ta książka jest w moim guście, chętnie bym przeczytała :)
  Dodaję Twój blog do obserwowanych! Zapraszam do mnie, pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. recenzja mnie zaciekawiła, więc będę chciała ją przeczytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię wartką akcję, więc jestem zainteresowana tą książką.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak już nadrobię swoje czytelnicze zaległości to chętnie zapoznam się z tą książką. Czytałam jedną powieść autorki i bardzo mi się podobała. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawa jestem tej książki. Chętnie ją przeczytam :) pozdrawiam :) www.wspolczesnabiblioteka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Lubię taką tematykę :) Są to takie życiowe historie, które napotykamy w naszej codzienności :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak. Ta jest naprawdę świetnie napisana.

   Usuń
 8. Już sam tytuł przyciąga. Zapiszę sobie, może kiedyś uda mi się przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie przeczytaj i daj znać, jak wrażenia.

   Usuń
 9. Jestem bardzo ciekawa tej książki :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Chętnie zapoznam się z treścią tej książki.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 11. Abstrahując od książki, która wydaje się ciekawa, nie daje mi spokoju jedna rzecz: Małgorzata Garkowska - polska autorka, Klara - polskie imię, Damian - polskie imię... Skąd u licha nagle Mark?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo akcja toczy się w Madison :) Wyjątkowo. A wśród zapisów imion można spotkać zarówno Klara jak i Claire, Damian jak i Damien. Dlatego zdecydowałam się na Klarę i Damiana.

   Usuń
 12. Gratuluję patronatu, okładka mega mi się podoba, treść też ciekawa :D
  Pozdrawiam, Pola
  www.czytamytu.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń