poniedziałek, 1 kwietnia 2019

„Terra insecta. Planeta owadów” — PRZEDPREMIEROWO
Wydawnictwo - Znak
Data wydania - 3 kwietnia 2019
Liczba stron - 256
Kategoria - Literatura faktu 
Lubicie przyglądać się owadom?
Mamy miliony powodów, żeby pokochać owady.

Są małe, zgrabne i wyjątkowo uparte, a na dodatek ratują nam życie każdego dnia. Oznacza to, że mamy moralny obowiązek dbania o miliardy istot zasiedlających nasz glob.


Autorka Anne Sverdrup-Thygeson jest profesorem na Norweskim Uniwersytecie Nauk Przyrodniczych. Kocha swoją pracę i uwielbia badać świat robali. 

Tak naprawdę to nie zdajemy sobie sprawy, że to właśnie one rządzą światem. Ich mózgi nie są większe od ziarenka sezamu, ale potrafią liczyć do czterech i rozpoznawać twarze. Wiedzieliście o tym?

Nieprzyjemne insekty typu komary i meszki, które uprzykrzają nam życie, są bardzo potrzebne w przyrodzie. Są one ważnym pokarmem dla ryb, ptaków, nietoperzy i innych zwierząt. W podobny sposób możemy wyjaśnić znaczenie przydatności osy w naszym otoczeniu. Nie tylko pomaga zapylać rośliny, ale pożera szkodniki, które nam uprzykrzają życie, ale i same stają się pokarmem dla pszczołojadów i całego mnóstwa innych stworzeń.

Karaluchy mogą uratować nas z zawalonego budynku. Chrząszcze pomagają rozłożyć plastik, a dzięki mrówkom powstają antybiotyki nowej generacji. Ich strategie przetrwania i opieki nad dziećmi inspirują biologów i ekologów. Aż strach pomyśleć, jak wyglądałby świat bez maleńkiej czekoladowej muszki, która jako jedyna może zapylić kwiaty kakaowca!
A wiecie o tym, że larwy muchy plujki potrafią czyścić trudno gojące się rany?


Gdy zobaczyłam ten tytuł, wiedziałam, że to książka dla mnie. Wszystko tutaj opisane zostało w tak fantastyczny sposób, że świat tych maleńkich stworzeń jest niczym encyklopedia pisana dla dzieci. Barwna i fascynująca. Wszystko jest tak plastycznie opisane, że nie ma problemu z wyobrażeniem sobie poszczególnych owadów. 
Nie zdawałam sobie sprawy, że natura jest zadziwiająca w swojej złożoności, a insekty, które nas otaczają, stanowią jakże ważną część systemu.

Książka została podzielona na części. 
W pierwszej poznajemy ciekawostki o owadach. Jak są skonstruowane, jakie są ich gatunki oraz co robią, że słychać ich odgłosy. 

Część druga to seksualne życie naszych robaczków.
W części trzeciej przechodzimy do koegzystencji owadów z innymi zwierzętami, a w części czwartej przejdziemy do współistnienia z roślinami.

„Na każdego człowieka żyjącego dziś na Ziemi, przypada ponad 200 milionów owadów.”

Ta niezwykła kobieta swoją książką sprawi, że pokochasz stworzenia, które żądlą, tną, bzyczą i wyglądają naprawdę dziwnie. Autorka również w rewelacyjny sposób przedstawiła nam ścisłe relacje owadów z ludźmi. To właśnie one — insekty pomagają nam zaopatrzyć się w żywność, sprzątnąć w naturze oraz dają nam antybiotyki. Owady, które opanowały naszą planetę, to zębate koła natury, dzięki którym działa maszyneria świata. 

Teraz zostaje pytanie: czy powinniśmy używać środków owadobójczych?
Co się stanie, jeśli usuniemy jeden gatunek, a na jego miejsce wpadnie inny, przenoszący choroby? Czy nie doprowadzi to do mutacji insektów? Zastanówmy się, zanim sięgniemy po, jak nam się wydaje najłatwiejsze rozwiązanie. 

Polecam!


 

16 komentarzy:

 1. Myślę, że ta książka nie jest dla wszystkich. W sensie znaczna mniejszość może po nią sięgnąć, ale mogę się mylić.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlaczego? Nie ma tu opisanych jakiś scen, które odpychają. To książka dla ciekawych świata ludzi.

   Usuń
  2. Oj, jakoś nie interesuje mnie ta tematyka. Tym razem odpuszczę czytanie :)

   Usuń
 2. Sporo dowiedziałam się z tej książki. Warto ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Fantastyczna propozycja! Bardzo chcę przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jakoś nie przekonuje mnie ta książka jak na razie :) pozdrawiam :) www.wspolczesnabiblioteka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Specjalnie tej książki szukała nie będę, ale jeśli nadarzy się możliwość przeczytania, to chętnie skorzystam. 😊

  OdpowiedzUsuń
 6. Takie książki uświadamiają nas jak jeszcze mało wiemy o otaczającym nas świecie i takich żyjątkach 😊

  OdpowiedzUsuń
 7. Totalnie nie moje klimaty ;). Nie lubię wszelakiego rodzaju owadów, a i książki "biologiczne" mnie nie interesują... Tym razem więc sobie odpuszczę ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam ja, autorka faktycznie fenomenalnie przekazuje wiedzę. Nawet dla osób, które w ogóle nie orientują się w temacie, lektura będzie pzyjemna i coś w niej wyniosą. Autorka ma genialny dystans i poczucie humoru :D

  mrs-cholera.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. Książka idealna dla mojego męża :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 10. Ojjj, zdecydowanie to nie moja książka. Nie lubię owadów :)
  Pozdrawiam, Eli https://czytamytu.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 11. To może być bardzo ciekawa lektura! Muszę poszukać tej książki:D /ostatnio moja Młoda spytała mnie czy mrówki są pożyteczne... a tu odpowiedź jak na dłoni;)/
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń
 12. A ja się boję, nie chcę czytać o insektach :(

  OdpowiedzUsuń
 13. Mogłabym zajrzeć bo czemu nie :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Lubię książki, z których można wynieść wiele ciekawostek, zatem chętnie przeczytam! :)

  OdpowiedzUsuń