wtorek, 23 kwietnia 2019

„Odbiorę ci wszystko” Ruth Lillegraven PRZEDPREMIEROWOTłumaczenie - Karolina Drozdowska
Wydawnictwo - Wielka Litera
Tytuł oryginału - Alt er mitt
Data wydania - 24 kwietnia 2019
Liczba stron - 448
Kategoria -  thriller, sensacja, kryminał
Jeśli odbierzesz życie komuś, kto krzywdzi innych, to czy można to usprawiedliwić? Kim wolałbyś być, gdybyś musiał wybrać: ofiarą czy mordercą?


Poznajemy Clarę – pracuje jako urzędniczka w Ministerstwie Sprawiedliwości, jest kobietą sukcesu, ma męża oraz dwójkę dzieci. Jest zdecydowanie ambitną i utalentowaną urzędniczką specjalizującą się w ochronie dzieci – ofiar przemocy domowej. Aktualnie pracuje nad kontrowersyjną ustawą, która budzi ostre spory. Kobieta chowa na dnie duszy mroczne tajemnice, które miały tam zostać, lecz niestety ujawniają się w najgorszym momencie. 

Jej mąż Haavard pracuje w szpitalu i bardzo często trafiają na jego oddział dzieci poszkodowane w dramatach rodzinnych. Są to ofiary przemocy. Kiedy do szpitala, w którym pracuje mąż naszej bohaterki, trafia pobity czteroletni chłopczyk i wkrótce umiera, a kolejnego dnia jego ojciec zostaje zamordowany, pojawiają się domysły kto za tym stoi. A może to tylko przypadek?


Statystyki nie kłamią. Przemoc wobec dzieci jest powszechnym zjawiskiem i właśnie taki temat poruszyła autorka.
Cała akcja toczy się wokół Clary i jej męża. O Haavardzie wiemy sporo, bo wyczuwa się fakt, że jest dobrym lekarzem i troskliwym ojcem, ale o naszej bohaterce mało się dowiadujemy. Cała jej postać jest owiana tajemnicą. Wychodzi na wierzch tylko fakt, że nasza bohaterka w dzieciństwie przeszła traumę i łączy ją bardzo silna więź z ojcem. 


Narracja prowadzona jest naprzemiennie przez kobietę i jej męża, ale też do głosu dochodzą inne osoby, bliskie naszym bohaterom. W całej powieści jest pięć części, które niejednokrotnie zaskakują czytelnika. Autorka bardzo sprytnie manipuluje czytelnikiem, bawi się, podkładając tropy niekoniecznie prowadzące do celu. A samo zakończenie? Ono jest niewiarygodne!

W Norwegii ta książka została okrzyknięta mianem fenomenalnego thrillera, czy ja mam podobne zdanie?
Fenomenalnym bym go nie nazwała, ale jest naprawdę świetnie przedstawiony. Intryga jest kunsztownie napisana i wodzi czytelnika za nos z premedytacją. Fajne jest to, że dajemy się wykiwać autorce. Poza tym poruszane w książce tematy zasługują również na dodatkowego plusa. Demony przeszłości, znęcanie się nad bezbronnymi dziećmi, rewelacyjne intrygi oraz całokształt tej historii sprawia, że warto ją przeczytać.

 „Odbiorę ci wszystko” to naprawdę dobry thriller z wyśmienitą wisienką na samym zakończeniu. Czytając tę historię, zastanawiamy się nad kilkoma kwestiami, kilkoma tematami i staramy się zrozumieć motyw postępowania mordercy. Bo czy mordując kogoś, kto jest katem dziecka, sami nie stajemy się katem? Czy morderstwo w imię sprawiedliwości jest zrozumiałe i wybaczalne?

Polecam!!


 

27 komentarzy:

 1. Przemoc wobec dzieci to wyjątkowo trudna tematyka, więc jeśli w tej książce udało się ją w dobry sposób poruszyć, to chętnie się z nią zapoznam. Zwłaszcza, że lubię thrillery :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Planuję niebawem kupić tę książkę w wersji elektronicznej.:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czuję, że ta książka wzbudzi we mnie wiele emocji. Już czeka na swoją kolej.

  OdpowiedzUsuń
 4. mnie jak nabardziej do niej pzrekonałaś- zresztą ksiązki z tego gatunku to moi zdecydowani ulubieńcy :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Przyznam, że intryguje mnie ta książka 😊

  OdpowiedzUsuń
 6. Chętnie do książki zajrzę w wolnej chwili. Do tego gatunku literackiego długo mnie przekonywać nie trzeba :)

  OdpowiedzUsuń
 7. ooo! Widzę, że to moje klimaty!

  OdpowiedzUsuń
 8. Zaciekawił mnie opis tej książki :) Okłądka śliczna ♥
  Pozdrawiam, Pola
  www.czytamytu.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam słabość do tego gatunku i jak widzę jakoś pozytywną i przekonującą recenzję pragnę w najbliższym czasie zaznajomić się z daną książką. I tym razem nie widzę innego wyjścia.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 10. Poważny temat i poważne pytania. Lubię książki wymagające jakiejś refleksji, zastanowienia. Z przyjemnością przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Jeśli wpadnie mi w łapki to z pewnością przeczytam :)
  http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 12. Zgadzam się totalnie! Jestem pod dużym wrażeniem pogodzenia przez autorkę wysokiego ciśnienia historii, mind-game z nami prowadzenia, a jednocześnie znalezienia ognia, by pogłębić psychologię, podjąć się ważnych tematów, nie uciekać od polityki i sytuacji dyskusyjnych. Gorący towar z tego thrillera.

  OdpowiedzUsuń
 13. Zapisuję tytuł, bo to zdecydowanie coś dla mnie. Uwielbiam ten gatunek literacki więc czuję się skuszona przez Ciebie, by ją przeczytać, a zarazem zasmakować :)

  OdpowiedzUsuń