poniedziałek, 17 czerwca 2019

„Matka” S.E. Lynes
Tłumaczenie -  Marek Król
Wydawnictwo - Vesper
Tytuł oryginału - Mother
Data wydania - 20 maja 2019
Ilość stron - 317

Kategoria - thriller, sensacja, kryminał Jaką cenę byłbyś skłonny zapłacić za idealną rodzinę?


Jest to moje drugie spotkanie z tym wydawnictwem i muszę przyznać, że jest świetne. Książki mają na wysokim poziomie, no i te okładki! Mnie zachwycają. Są takie inne, pełne tajemnicy i przenikającej grozy. Intrygują opisem, gdy weźmie się je do ręki. Też macie takie uczucie?

Przenosimy się do Anglii przełomu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Poznajemy Christophera, który jest samotnym chłopakiem i od zawsze czuje, że coś w jego życiu nie pasuje. Jest całkiem inny niż jego rodzina. Bracia są ciemnej karnacji, co przy nim aż razi. Po rodzicach również niczego nie odziedziczył. Im robi się starszy, zauważa coraz więcej różnic. Czuje, że czegoś nie wie, coś przed nim ukrywają, a on sam widzi, że coraz bardziej nie pasuje do reszty rodziny. 
Gdy pewnego dnia odkrywa na strychu rodzinnego domu aktówkę, wszystko pomału zaczyna wskakiwać na swoje miejsce. Tylko czy aby na pewno na swoje?
Gdy poznaje sekret swojej matki, ma szansę na szczęście. Na szczęście, którego brakowało mu przez dotychczasowe jego życie. Postanawia spełnić swe marzenie o byciu szczęśliwym za wszelką cenę. Tylko jak wysoka będzie to cena, przekona się nie tylko on.
 Jak wielkie znaczenie ma słowo rodzina, przekonał się ten z nas, który nie wiedział nic o swojej rodzinie, gdy wspomnienia innych członków owiane były tajemnicą lub po prostu było ich brak. Bez tej wiedzy brakuje nam poczucia bezpieczeństwa, wiary w siebie, tożsamości oraz stabilizacji. Od dawna wiadomo, że bez korzeni nie mamy skrzydeł. Dlatego takie zachowanie i taki charakter autorka przekazała naszemu bohaterowi w swej historii. Właśnie dlatego u Christophera został zaburzony rozwój emocjonalny i społeczny.


Kryminalne wstawki, jakie mają miejsce w tej historii, dodają całej oprawie smaczku. Zostały one w fantastyczny sposób wplecione w fabułę. Autorka ukazała nam słodko — gorzką, momentami nawet tragiczną historię.
Podobał mi się język, jakim została napisana ta powieść, jest dojrzały i taki szczery. Kolejną rzeczą, na którą chciałabym zwrócić uwagę, to dystans autorki do tematu oraz bohaterowie, którzy są rewelacyjnie zarysowani. Udało się autorce stworzyć postacie z krwi i kości, które naprawdę zapadają w pamięć. Wyczuwalne są od nich prawdziwe emocje, które czasami przechodzą na czytelnika. Mroczny, tajemniczy klimat i bardzo interesujące zwroty akcji — czego chcieć więcej?


„Matka” to historia opowiadająca o głębokiej potrzebie przynależności i świadomości tego, kim jesteśmy.
Cieszę się bardzo, że po tę książkę sięgnęłam i z niecierpliwością będę wypatrywała następnych tytułów autorki, bo jak sama napisała kolejna książka już w bardzo zaawansowanej fazie.


13 komentarzy:

 1. Myślę że to książka bardzo dla mnie:))będę się za nią rozglądać:)))pozdrawiam serdecznie:))

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem bardzo ciekawa tej książki. Lubię takie klimaty.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo intrygująca książka. Lubię odkrywać z bohaterami rodzinne tajemnice 😊

  OdpowiedzUsuń
 4. Usilnie poluję na tę książkę. 😊

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam juz na liście :) Łykam wszystko co Vesper wydaje ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Chyba już wszyscy przeczytali te książkę tylko nie ja. Muszę się zabrać do niej

  OdpowiedzUsuń
 7. Intrygująca fabuła... to może być ciekawa lektura!
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Treść brzmi ciekawie. Jak będę miała okazję, to na pewno sę skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Zaciekawiła mnie ta historia :) Tytuł zapisany :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo chcę ją przeczytać. Jest ma mojej liście :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ten blog naprawdę jest bardzo ciekawy.Jedynym minusem jest to że dopiero dzisiaj zaglądam na ten blog.To na pewno jest źle.

  OdpowiedzUsuń
 12. ja to bym pochłonęła oj tak:)

  OdpowiedzUsuń