piątek, 22 czerwca 2018

„Ostatni Namsara” Kristen Ciccarelli
Tłumaczenie -  Dorota Dziewońska
Tytuł oryginału - Iskari: the last Namsara
Data wydania - 9 maja 2018
Ilość stron -  416
Kategoria -  fantastyka, fantasy, science fiction
Cykl -  Iskari (tom 1)
Wydawnictwo -  Iuvi
Na początku był Namsara – zrodzony z nieba i ducha – który wszędzie, gdzie się pojawił, przynosił miłość i śmiech. Lecz gdzie jest światło, tam musi być ciemność. Dlatego była też Iskari – zrodzona z krwi i blasku księżyca. Niszczycielka. Przynosząca śmierć.

Istnieją historie, których opowiadanie jest uznawane za zdradę. Historie, które niosą śmierć. Historie, które przywołują smoki.


Na takich legendach wychowała się Asha, prawie osiemnastoletnia córka króla Firgaardu. Opowiadano je szeptem, gdyż opowieści te sprawiają, że osoba je opowiadająca traci siły, zdrowie i ostatecznie życie. Asha zawsze słuchała ich z zapartym tchem, do momentu, aż sama zaczęła być najbardziej zajadłym pogromcą smoków. 
Dziewczyna walczy ze smokami, gdyż chce odpokutować zbrodnię popełnioną wcześniej. Ciało ma całe w bliznach po poparzeniach naznaczonych przez największego smoka. Przynosi głowy smoków królowi, poświęcając się polowaniu. Myśli, że tym sposobem wykupi się z obowiązku ślubu z synem okrutnego komendanta, Jarkiem. Oczywiście to nie jest jej wybór i robi wszystko, by się od tego obowiązku uwolnić. 
Jej zgoda na małżeństwo ma być symbolem pokuty Ashy. Co jest gorsze, walka ze smokami czy ślub z obcym jej mężczyzną?
Na kilka dni przed ślubem dziewczyna dostaje propozycję od swego ojca. W zamian za odwołanie ślubu musi zabić najpotężniejszego smoka w Firgaardzie. To właśnie on jest sprawcą wszystkich jej nieszczęść, zatem dziewczyna zgadza się. Czas jednak ucieka, a gdy ukazuje jej się mistyczny Pradawny, okazuje się, że to nie jedyne zadanie na jej drodze...


Mamy typową główną bohaterkę, która przekształca się w waleczną i bohater­ską dziewczynę, dodat­kowo obdarzoną pew­nymi mocami. Nie brakuje również pradawnej siły, zła oraz miłości. Pomysł ze smokami posiada w sobie to coś, co powoduje, że trudno jest odłożyć książkę na chwilę, gdyż czyta się z nieprzerwaną ciekawością. Chociaż tak naprawdę powieść ta niczym nie zaskakuje, warto jednak zagłębić się dla samej przyjemności płynącej z czytania historii Ashy.

Główna bohaterka nie jest płaską postacią, odczuwa żal, smutek i rozumie swój błąd i chce go naprawić. Wie, że jej zadanie życiowe to nie tylko łapanie i siekanie smoków, czuje się mało kobieca, a co za tym idzie, bije się z dylematami moralnymi. O reszcie bohaterów mało wiemy, są zarysowani schematycznie. Bardzo podobały mi się sugestywne opisy, które wspaniale zbudowały klimat powieści.

 
 „Ostatni Namsara” to ciekawa treściowo książka. Zostawia w czytelniku przeświadczenie, że warto walczyć w obronie swoich wartości, a tak naprawdę nikt nie jest tylko zły lub tylko dobry.Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu


 

6 komentarzy:

 1. Intryguje mnie ta książka i pewnie prędzej czy później wpadnie mi w ręce :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Będę miała tę książkę na uwadze.:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie czytałam jej jeszcze, ale mam zamiar to kiedyś zrobić :D Sporo osób ją poleca :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Niesamowita dziewczyna; bardzo waleczna. Ciekawy temat :)
  Pozdrowienia :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Rzeczywiście - warto walczyć. I warto o tym pamiętać.

  OdpowiedzUsuń