piątek, 10 lutego 2017

"Zemsta i przebaczenie. Narodziny gniewu" Joanna Jax


 "Zemsta i przebaczenie. Narodziny gniewu" - Joanna Jax

 


Cykl - Zemsta i przebaczenie (tom 1)
Wydawnictwo - Videograf SA
Data wydania - 22 listopada 2016
Liczba stron - 374
Kategoria - Literatura obyczajowa i romans


Moja ocena 8/10 - rewelacyjna 


Pierwsza część nowego cyklu powieściowego Joanny Jax – autorki sagi o rodzinie von Becków. Podobnie jak w swych poprzednich książkach pisarka osadziła fabułę powieści w kilku krajach, pokazując losy dwóch spokrewnionych z sobą mężczyzn i ich potomków na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Julian Chełmicki i Emil Lewin są przyrodnimi braćmi, ale oprócz wspólnego ojca dzieli ich wszystko – pozycja społeczna, stopień zamożności, wyznawane wartości. Dzień, w którym dwaj młodzi chłopcy dowiadują się o swoim istnieniu, diametralnie zmienia ich życie, kładzie się cieniem na ich losie i wpływa na przyszłe pokolenia. Bracia muszą zmierzyć się z rzeczywistością, wzajemną niechęcią i trudną historią swojego kraju. Na drodze Juliana i Emila stanie także miłość i namiętność. Czy uczucie pozwoli zapomnieć o zadrze w sercu i zemście, czy wyzwoli kolejne demony?

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa
Joanna Jax  - absolwentka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, pasjonuje się malowaniem na szkle, uwielbia czytać biografie oraz pisać, do tej pory publikowała krótkie opowiadania. „Dziedzictwo von Becków” to jej powieściowy debiut.

Kolejny raz jestem pod wrażeniem twórczości pani Joanny Jax. Tym razem autorka roztrząsa kwestie relacji międzyludzkich w oparciu o tajemnice, zdrady oraz operacje wywiadowcze. Wcześniej poznałam pióro autorki, czytając sagę o rodzinie von Becków. Rewelacyjna seria, godna polecenia. Jest to pierwsza część nowego cyklu powieściowego Joanny Jax. 
Wielowątkowa powieść, która pokazuje nam szereg ważnych i trudnych kwestii.


Historia tryska jak źródło i nie sposób nie dać się wciągnąć w  opowieść o Julianie Chełmickim oraz Emilu Lewinie, którzy są przyrodnimi braćmi. Między nimi rodzi się gniew. Wiadomo, że węzły krwi sprawiają, iż kochamy i szanujemy się odgórnie. Taka rola rodziny. Tylko czy ta zasada dotyczy również wtedy, gdy jeden z braci wychowany jest w bogactwie i w miłości, a drugi w biedzie i braku szacunku ze strony przyszywanego ojca? Czy osoba pokrzywdzona ma prawo pałać chęcią zemsty albo gniewem za niesprawiedliwość losu? Cóż wyniknie z tego gniewu?
Do tego całego zamieszania z braćmi dochodzą losy Hanki i Alicji, które wyjeżdżają z małej miejscowości do Warszawy, by znaleźć pracę. Jedna z nich chce tańczyć, druga śpiewać. Czy uda im się zrobić karierę? Jak stolica przyjmie młode dziewczyny?Ach, cóż to jest za powieść!
Fenomenalna i porywająca! Wyważona i poruszająca!
Książka mnie pochłaniała, kawałek po kawałku...


Uwielbiam właśnie takie książki, gdzie mroczne losy bohaterów przeplatają się z historią w tle. Gdy w grę wchodzi czas międzywojenny w książce, znikam dla świata. Tak samo było i tym razem. Konstrukcja tej powieści to majstersztyk.  Jest to przeprawa trudna, bo i historia  zaczynająca się w 1915 roku, do najłatwiejszych nie należy. Jak dla mnie to mistrzostwo opisujące  historię znoju, upokorzenia i uporczywej walki o przetrwanie. Kunszt pisarski autorki i jej podejście do opisywanych postaci jest zachwycający. Sprawy płci, historii oraz relacji międzyludzkich stanowią oś i szkielet powieści. 
 Mamy tu przykłady zakłamania, wyzysku oraz  opis więzów rodzinnych, niekoniecznie w zdrowych relacjach. Realistyczne opisy traktowania się wzajemnie ludzi i przede wszystkim nieludzkiego wyzysku dają bardzo dosadny obraz tego, jak wyglądał świat podczas wojny.Za egzemplarz do recenzji dziękuję autorce. 

Niebawem już kolejna część.
Polecam!!!

 

14 komentarzy:

 1. Czekam z niecierpliwością na drugą część:)
  Małgosia

  OdpowiedzUsuń
 2. Mandarynki! <3
  A co do książki... nie jestem przekonana. Zresztą nawet teraz nie mam czasu na lekturę. :(

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja już jestem po lekturze drugiej części. Rewelacyjna saga!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mam już drugą ale poczekam z emocjami jeszcze ;)

   Usuń
 4. Czytałam von Becków (obie części) jak również "Długa droga do domu". Na tę także mam i to wielką chrapkę.....tamte znalazły się w naszej bibliotece więc mam nadzieję ,że tak będzie i z tą....Uwielbiam takie sagi a do samej autorki już się przekonałam,że warto sięgać po jej historie....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak również mam i uwielbiam styl pisania tej autorki. Na pewno będzie w bibliotece ;)

   Usuń
 5. Zdecydowanie brzmi cudownie. Wygląda na to, że w książce znajdzie się wszystko, co uwielbiam. Tylko nie jestem pewna czy czasy by mi przypasowały. Bo zazwyczaj, jeśli odbiegam od czasów współczesnych, to ewentualnie w XVIII w.

  OdpowiedzUsuń
 6. O to by mnie ciekawiło.

  OdpowiedzUsuń
 7. Długa droga do domu - wspaniała powieść, polecam, kiedy tylko mogę, bo zrobiła na mnie niesamowite wrażenie. :)
  Pozostałe książki też czytałam, sagę Dziedzictwo von Becków bardzo polubiłam, a teraz zaangażowałam się w Narodziny gniewu. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak, ja również polecam. A całkiem niedawno dowiedziałam się, że autorka mieszka bardzo blisko mnie ;)

   Usuń