poniedziałek, 20 lutego 2017

"Zła waluta" - Ewelina Dyda

"Zła waluta" -  Ewelina Dyda Cykl - Detektyw Jakub Rau (tom 1)
Seria -  Mroczna Seria
Wydawnictwo - W.A.B.
Data wydania - luty 2017
Liczba stron - 256
Kategoria - thriller/sensacja/kryminał


Moja ocena 7/10 - bardzo dobraKażdego można kupić. Trzeba tylko znać odpowiednią walutę. Prywatny detektyw Jakub Rau otrzymuje zlecenie oczyszczenia z zarzutu morderstwa Igora Haddada. Sprawa komplikuje się, gdy giną kolejne osoby powiązane z ofiarą, śliczną studentką pielęgniarstwa. Rau odnosi wrażenie, że niektórym w Tarnobrzegu bardzo zależy na tym, by za zbrodnie odpowiadał mający arabskie korzenie Haddad. Prywatny detektyw Jakub Rau na co dzień zajmuje się śledzeniem niewiernych małżonków, popijaniem piwa z kubka z podobizną Humphreya Bogarta i wylewaniem żali przed Chandlerem, czarnym kocurem z morderczymi skłonnościami. Co innego można zresztą robić w Tarnobrzegu, w którym – jak mawia zaprzyjaźniony policjant – ludzie chcą mieć przede wszystkim spokój.  

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B.
źródło okładki: Wydawnictwo W.A.B.


Ewelina Dydapolonistka, pisarka i recenzentka. Ukończyła filologię polską ze specjalizacją krytycznoliteracką. Mieszka w Tarnobrzegu.

Jest to bardzo dobry debiut autorki. Dowcipny, błyskotliwy i trzymający w napięciu od pierwszej  do ostatniej strony kryminał gatunku noir.

Książka zaczyna się prologiem, gdzie czytamy o zdarzeniu, jakie miało miejsce 26 czerwca 2015 roku. Następnie cofamy się do zdarzeń jakie miały miejsce miesiąc wcześniej. Prywatny detektyw Jakub Rau otrzymuje zlecenie od pięknej i eleganckiej Olgi  o oczyszczenie z zarzutu Igora Haddada, który jest podejrzany o zabójstwo swojej dziewczyny - 21-letniej studentki pielęgniarstwa. Olga przedstawia się jako matka Igora. Podczas dochodzenia dochodzi do różnych sytuacji, w których giną inne osoby, a sam detektyw jest zastraszany.
Podejrzany nie ma łatwo, gdyż jego ojciec jest Arabem, który również zabił swoją żonę, a i Igor nie grzeszy spokojnym charakterem. Czy można kogoś skazać od razu za wcześniejsze wyczyny? Niestety tak już działa prawo. 
Autorka świetnie trafiła z tematem uprzedzeń społeczeństwa na tle rasowym.

Dochodzenie nie jest łatwe, ponieważ Tarnobrzeg jest małym miastem i nikt nie chce zdradzać sąsiadów. Na szczęście jest metoda i tę metodę zna detektyw. 

"- Czy słyszała pani coś ostatniej nocy?
- Sięgnąłem po portfel. Odliczyłem kwotę wystarczającą na pół litra. Kobiecie zabłysły oczy. Każdego można kupić. Trzeba tylko znać... no właśnie, czasami i dosłownie, walutę. Jeśli chodzi o alkoholików, nie trzeba się długo zastanawiać.
- Słyszałam...odpowiedziała, chowając pieniądze do kieszeni."

 Gdy tą metodą jest waluta, zła waluta, to zdarza się, że ludzie mówią. Wydają innych, nie czując się winni. Przecież każdy winny sobie na to zasłużył. Zasłużył na karę.

Akcja powieści toczy się powoli, tak jak życie w Tarnobrzegu. Dzień po dniu poznajemy postępy w śledztwie.
Plusem powieści jest język- prosty, momentami dosadny w wyrazie i odbiorze, wyjątkowo plastyczny i sugestywny. Życie bohaterów naznaczone jest wieloma emocjami, które bardzo szybko współgrają z odczuciami czytelnika. Autorka
buduje klimatyczną, tajemniczą atmosferę, łączy w związki, mami fałszywymi rozwiązaniami, fascynuje osobowościami i daje możliwość zagłębienia się w fabułę po same uszy.  Za możliwość  przeczytania książki dziękuję autorce oraz WydawnictwuPolecam! Biorę udział w wyzwaniu 
 

41 komentarzy:

 1. Myślę, że mogłaby mnie wciągnąć. Jestem zachęcona.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno by Ci się spodobała. Przekonaj się :)

   Usuń
 2. Małe miasta mają potencjał dla kryminałów - uwielbiam "Ziarno prawdy" właśnie m.in. za to, że akcja toczy się w Sandomierzu, co daje powieści niepowtarzalny klimat. Może i potem debiut sięgnę :) Pozdrawiam!
  Marta

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to prawda, że małe miasta mają swój klimat. Tu też jest fajnie opisane miasteczko.

   Usuń
 3. Sądzę,że mogłaby Mnie porwać ta książka, muszę chyba zacząć coś czytać, tym bardziej,że mam dłuższą przerwę :) https://carolinebeauty456.blogspot.co.uk/

  OdpowiedzUsuń
 4. Czasem lubię poczytać kryminały, dodatkowo kusi bo nowość, a tej autorki jeszcze nie znam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również czasami lubię zagłębić się w zagadki kryminalne ;)

   Usuń
 5. Zaintrygowałaś mnie tym kryminałem. Raczej nie czytam tego gatunku, teraz mam ochotę sięgnąć :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Brzmi ciekawie, rozejrzę się za nią. ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Dobry kryminał musi być :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekaw jestem czy książka jest tak dobra jak trylogia o Szackim? Najlepiej bowiem sprawdzają się takie kryminały, w których bohater jest osamotniony w działaniu. Musi być tytanem pracy i niezwykłym umysłem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też lubie takich bohaterów... niezwykłe umysły mają moc!!

   Usuń
 9. To już wiem co podarować w prezencie mojej Babci, zawsze prosi o nowe książki :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Kryminał noir z małym, biednym miastem i jego specyficznymi mieszkańcami w tle. Zapowiada się nieżle

  OdpowiedzUsuń
 11. Książka trafia w centralny punkt mojego gustu, który podszeptuje mi, że zapowiada się niezła uczta czytelnicza ;-)

  OdpowiedzUsuń
 12. Lubię kryminały, ale chyba nie aż tak bardzo, żeby każdą książkę z tego gatunku czytać ;) Mam swoich ulubionych autorów. Psychologiczne kryminały, bardzo brutalne lubię.

  OdpowiedzUsuń
 13. Książka dla mnie, ale mimo wszystko wolę romantyczne L**

  OdpowiedzUsuń
 14. No dosłownie mój typ książek! Koniecznie muszę przeczytać :D Jeszcze o niej nie słyszałam, dobrze że znalazłam się u Ciebie :)
  Pozdrawiam
  wkomenda.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 15. Trzeba będzie się tej pozycji przyjrzeć :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pozycja jest świetna, zatem nie ma czemu się przyglądać ;)

   Usuń
 16. Książka nie jest w moim typie niestety, do tego wolno tocząca się akcja :) Wolę romanse oraz powieści obyczajowe :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Raczej nie zaczytuję się w książkach tego typu, ale jeśli wpadnie w moje ręce to przypominając sobie Twoją recenzję na pewno nie przejdę obok niej obojętnie ;) Kto wie - może mnie wciągnie i dam szansę innym podobnym książkom...
  Zapraszam do siebie: http://tworze-czytam-fotografuje.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 18. Fajnie tu u Ciebie. Zapraszam do mnie! :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Kolejna interesująca pozycja z Mrocznej Serii :)

  OdpowiedzUsuń