wtorek, 18 grudnia 2018

„Mania Skłodowska” Jakub Skworz
Wydawnictwo -  Zysk i S-ka
Data wydania -  29 listopada 2018
Liczba stron - 200
Kategoria -  biografia/autobiografia/pamiętnikCzy to możliwe, by sławna Maria Skłodowska - Curie była wybitną uparciuszką?


Czytałam pierwszą cześć tej serii opisującej losy Adama Mickiewicza i muszę przyznać, że jest to świetna metoda uczenia o życiu sławnych ludzi. 


Tak jak we wcześniejszej książce spotykamy dziadków, którzy mają w domku pomieszczenie, do którego nie nikt nie może wchodzić, a już ich wnuki — Ola i Eryk wyjątkowo. Tym razem Ola zostaje pod opieką starszego małżeństwa, a Eryk wyjeżdża z rodzicami do Francji. Ola jest rozżalona na rodziców, że jej nie zabrali ze sobą i postanawia nie odzywać się przez cały czas nieobecności rodziców. Babcia oczywiście na to nie pozwala, natomiast daje pozwolenie na wciągnięcie się do książek, a musicie wiedzieć, że są one wyjątkowo wciągające. 

W gabinecie odnajduje powieść z postacią kobiety z probówką na okładce i robiąc tajemny gest, znika w książce.... to właśnie jest moc wciągających książek. 
Ola widzi kilkuletnią Manię Skłodowską i zaczyna ją śledzić.
Zaczyna się fascynująca przygoda, w której dowiadujemy się, że Mania również chciała pojechać do Francji, lecz nie było jej na to stać. Czy podróż do świata odkrywczyni nauczy czegoś Olę?
Muszę przyznać, że kolejna wyprawa do książki to kolejna fascynująca podróż. Przenosimy się do czasów, w których kobiety nie za bardzo miały prawo głosu. Była to domena mężczyzn. Maria była jednak bardzo uparta i dążyła do swego celu. Miała silną osobowość i interesowała się światem nauki.
Razem z Olą śledzimy losy Marii. Z dziewczynki staje się kobietą z krwi i kości, a my, czytając o jej życiu, podziwiamy ją coraz bardziej. Wszystko to napisane jest w bardzo fajny i lekki sposób. 

Co mnie najbardziej podobało się w tej książce?
To, że w fantastyczny sposób działa na wyobraźnię. Jest to wspaniale napisana powieść. Osoby, które dają się wciągnąć książce, mogą zwiedzać i oglądać to, co dzieje się w danej epoce, ale nie mogą się ujawnić. Niejednokrotnie nasi bohaterowie byli blisko wydania się, a to zwiększa dawkę emocji. Dlatego dziadkowie pilnie strzegą pokoju, w którym schowane są wciągające książki. Nie każdy może dowiedzieć się o ich istnieniu. Ola i Eryk już raz złamali zakaz i sami pozwolili się wciągnąć książce. Uwierzcie, to może być niebezpieczna przygoda.
Podoba mi się również wydanie tej książki. Napisana jest w naprawdę rewelacyjny sposób, świetne obrazki dodają ciekawego akcentu.

 „Mania Skłodowska” to książka, którą musicie przeczytać niezależnie od wieku. Czyta się ją z wielką przyjemnością i zainteresowaniem. Klimat, jaki panuje w tamtych czasach, udziela się i nam, czytelnikom. Jest to wspaniały przekaz minionej epoki.
Polecam!8 komentarzy:

 1. Bardzo, bardzo interesująca propozycja!

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam te książkę i bardzo mi się podobała. Myślę że mogłaby być idealna książka na prezent świąteczny :) pozdrawiam :) www.wspolczesnabiblioteka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetnie, że powstają tak ciekawe książki, które łączą przyjemne z pożytecznym. 😊

  OdpowiedzUsuń
 4. Super, że powstają takie książki :) Raczej nie przeczytam, ale dla autora i wydawnictwa kciuki w górę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Znów mnie zaciekawiłaś a czasu coraz mniej:)))ale wpisuję na listę:)))Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Na dzień dzisiejszy mam trochę zaległości do nadrobienia, więc może jak kiedyś wpadnie w moje ręce ta książka to przeczytam. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Książka raczej nie w moim klimacie, ale cieszę się, że Tobie przypadła do gustu :)

  OdpowiedzUsuń