poniedziałek, 10 grudnia 2018

„Królowa gwiazd” Agnieszka Walczak-Chojecka


Wydawnictwo - Edipresse
Data wydania - 17 października 2018
Liczba stron -  352
Kategoria - Literatura obyczajowa i romansTo już moje kolejne spotkanie z tą autorką. Lubię prozę pani Agnieszki. Czy i tym razem zostałam zaczarowana historią opisaną w książce?


Cztery aktorki - jedna rola.
Co zrobią, by ją zdobyć? 
Czy przyjaźń przetrwa tę walkę?


Poznajemy cztery kobiety. Malwinę, Dominikę, Klaudię oraz Miśkę. Ich życie nie przypomina kolorowego i szczęśliwego filmu. Nie zdobyły w swoim życiu wielkich osiągnięć. Postanawiają jednak o sukces zawalczyć i  planują wyjazd na Maltę, gdzie organizowany będzie festiwal filmowy. Gdy poznają przystojnego reżysera Zorana Mrvicia, w grupie naszych gwiazd dochodzi do rozłamu. Do czego zdolne są zdesperowane kobiety, by zdobyć upragnioną rolę? Czy przyjaźń okaże się jednak silniejsza od zawodowych ambicji?
 
Każda z naszych bohaterek jest inna, lecz mają wspólny cel: zdobyć względy reżysera i zauroczyć go na tyle, by to właśnie jej dał rolę w filmie. Łączy je wielka przyjaźń, ale gdy w walce wszystkie chwyty są dozwolone, czasami zapominają o tym, co je łączy. Jakich przygód na słonecznej Malcie doświadczą kobiety? Czy ich rywalizacja będzie ostra?

Działania mające na celu osiągnięcie sukcesu zawodowego stają się bardziej efektywne, gdy mamy obok siebie fundament silnej przyjaźni. Bo to właśnie prawdziwa przyjaźni uważana jest za wyznacznik dobrego samopoczucia. Natomiast osoby, które zbyt mocno skupiają się na karierze, ryzykują utratę dobrych relacji z bliskimi. Co w takim razie wybrać? 

Zadawaliście sobie pytanie, co to jest ambicja? Czy jest ona dobra czy zła? Na pewno jest formą energii, która popycha nas do działania. Czy dążenie do celu, realizacja własnych planów poprzez chorą rywalizację nie uwłacza naszej godności? Czy dążenie do celu, nie patrząc na innych, to ambicja, która z czasem nas zniszczy?

W człowieku często mieszka zło, o które sam siebie nie podejrzewa.

Bohaterki są niezwykle dynamiczne i pełne sprzeczności. Są również takie jak my, kochają, marzą i wybaczają winy. Każda z nich została scharakteryzowana, a wspaniała więź, która je łączy, rewelacyjnie przedstawiona. Bo to właśnie przyjaźń pokazuje nas samych. Pokazuje, jak reagujemy, gdy dochodzi do chwil zagrożenia życia jednego z przyjaciół. Co wtedy jest dla nas ważne, a co ważniejsze. Czy życie przyjaciela jest ponad wszystko?

Przez powieść przewija się jeszcze szereg postaci o mniejszym lub większym znaczeniu, a świetnie skonstruowane dialogi dodają powieści wiarygodności. Muszę również wspomnieć o cudownie urzekającym klimacie Malty oraz o tym, że zostajemy wciągnięci w świat tajemnic Zakonu Maltańskiego. Poznajemy również historyczne tło tego regionu.

Autorka w świetny sposób pokazała nam, jak naprawdę cienka bywa linia pomiędzy przyjaźnią a show-biznesem. Pokazała również, jakie życie bywa w toksycznych związkach, gdy on zdradza, a ona go tłumaczy i oczywiście za każdym razem wybacza.


„Królowa gwiazd” to wyraźny ukłon w stronę prawdziwej przyjaźni, uświadamiający nam, że przyjaźń przetrwa wieki, gdyż nic i nikt nie jest w stanie jej przerwać. Świat jest tak skonstruowany, że będzie kusił, mamił, obiecywał złote góry, ale jednak w zakamarkach naszej duszy, gdzie króluje przyjaźń, ona zawsze wygra. 

6 komentarzy:

 1. Kolejna, świetna książka Agnieszki. Polecam gorąco.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo w moim guście, więc z przyjemnością przeczytam. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Chętnie bym przeczytała tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Cenię książki o prawdziwej przyjaźni 💕

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciepła książka z happy endem na świąteczny czas? Może to i dobry pomysł na końcówkę roku :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wydaje mi się, że to nie lektura dla mnie. Rok wolałabym skończyć z fantastyką albo grozą :)

  mrs-cholera.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń