środa, 2 sierpnia 2017

"Klasztor zapomnienia" - Bożena Gałczyńska-Szurek

"Klasztor zapomnienia" - Bożena Gałczyńska-SzurekWydawnictwo - Szara Godzina
Data wydania - 2 lipca 2013
Liczba stron - 256
Kategoria - thriller/sensacja/kryminał Moja ocena -  6/10 - DOBRA


Klara jest Polką, jednak dzieciństwo i wczesną młodość spędziła w Grecji. Teraz powraca do miejsc, gdzie ożywają dawne wspomnienia. Wychodzą na jaw fakty, na temat których w rodzinie panuje zmowa milczenia... Pamiętnik nieżyjącego ojca rzuca na nie nowe światło. Jako policyjny psycholog Klara uczestniczy w śledztwie mającym rozwikłać zagadkową śmierć mnicha. Kobiety jednak nie mają wstępu na półwysep Athos... Miłość, zazdrość i zbrodnia – wszystko, co się wydarzy, na zawsze odmieni jej życie. Książka ta pachnie oliwkami, Grecją i wakacjami.
źródło opisu: Wydawnictwo Szara Godzina, 2013
źródło okładki: http://www.szaragodzina.pl

  
Bożena Gałczyńska-Szurek  -   jest muzykiem, wiolonczelistką. Kontakty zawodowe, praca w zespole Marka Grechuty i kilkuletni pobyt w Grecji zainspirowały ją do podjęcia prób dziennikarskich i literackich. Niespokojna dusza, greckojęzyczny pilot turystyczny i pasjonatka hellenistyki, poszukuje własnej drogi do czytelnika.
W roku 2010 zadebiutowała powieścią sensacyjną "Tajemnice greckiej Madonny", której akcja toczy się na greckich wyspach. Książka została bardzo dobrze przyjęta przez czytelników i recenzentów. W 2013 roku ukazała się jej druga powieść pod tytułem Monachos, której akcja także toczy się w Grecji.

źródło opisu: http://www.szaragodzina.pl/autorzy.html
źródło zdjęcia: http://www.gałczyńska-szurek.pl/index.php/pl/
To moje pierwsze spotkanie z tą autorką. 
Byłam bardzo ciekawa, czy porwie mnie swoim stylem i zachwytem nad Grecją.

Jest  to wznowienie książki, która ukazała się pod tytułem "Monachos". Została ona zmieniona i poprawiona. Na pewno ta nowa okładka bardziej do mnie przemawia.

Klara - główna bohaterka. Wyszkolony policyjny psycholog, oddaje się swojej pracy z pasją. Jest Polką, ale całe swoje dzieciństwo spędziła w Grecji. 
Gdy dostaje propozycję wyjazdu w jej rodzinne strony, by prowadzić śledztwo, zgadza się. Razem z miejscowym policjantem, którym okazuje się jej przyjacielem z dzieciństwa oraz z agentem Interpolu muszą rozwikłać zagadkową śmierć mnicha oraz pielgrzyma. Poszukiwanie sprawcy morderstwa - to właśnie wątek kryminalny.
Jest to powieść sensacyjna, ale jak dla mnie z dużo bardziej rozwiniętym wątkiem obyczajowym. Co nie zmienia faktu, że idealnie się ze sobą komponują.
Czy uda im się rozwikłać zagadkę? A może przy okazji dowiemy się czegoś o samej Klarze? Jakie inne zagadki poznamy po drodze tego śledztwa?

Autorka rewelacyjnie wplotła z wątkiem kryminalnym pokazanie czytelnikowi zadziwiającego, a zarazem tajemniczego obiektu, jaki znajduje się w Grecji.
Czy słyszeliście o Republice Mnichów?
Jest takie terytorium - położone na Półwyspie Athos, zależne od Grecji, ale rządzące się swoimi własnymi prawami. Nie toleruje ono obecności kobiet i obowiązują tam ortodoksyjne prawa i zwyczaje stworzone tysiące lat temu. Wydaje się, jakby w tym miejscu czas się zatrzymał.

Widzimy tutaj również problemy i niedomówienia rodzinne. Skomplikowane relacje międzyludzkie oraz zachwyt Grecją.
Od pierwszych niemal stron tej książki czuć magię urokliwego, greckiego klimatu. Można poczuć prawie że na własnej skórze żar słońca, smaki i zapachy opisywanych potraw czy zachłysnąć się opisami malowniczych miejsc.

"(...) Ich otoczenie było jeszcze bardziej romantyczne. Pozbawiona ludzkiej ingerencji przyroda prezentowała wyjątkowo dzikie oblicze. W prześwicie drzew, który Klara miała przed oczami, rozpościerał się niesamowity widok rzeczywistości jakby zawieszonej pomiędzy trzema żywiołami. Błękitne morze, postrzępione krawędzie skał i powietrze wypełniające przestrzeń, która tak ją przerażała, tworzyły harmonijną całość - widok, który oszałamiał. (...)"
Nie ma tu powalających zwrotów akcji. Wszystko dzieje się powoli, sennie, jakby za sprawką wysokich temperatur czas zwolnił. Bohaterowie są fajnie wykreowani, każdy z nich jest inny, ale za to wspaniale się uzupełniają. 

Co mnie zachwyciło w tej książce? Na pewno historia klasztoru i zwyczaje w nim panujące oraz Święta Góra Athos. Nie byłam w Grecji, ale teraz jestem nią zachwycona.

"Klasztor zapomnienia"  to bardzo ciepła i fascynująca książka. Pełna smaków i zapachów Grecji. Dodać do tego tajemniczą historię klasztoru i mamy wspaniałą lekturę, idealną na lato.

 Za egzemplarz do recenzji dziękuję 


16 komentarzy:

 1. Świetna powieść. Cieszę się, że Ci się podobała.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak. Z przyjemnością sięgnę po kolejne tej autorki

   Usuń
 2. Chętnie do niej zajrzę w wolnym czasie, a wolny czas będzie już wkrótce - w październiku ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czasami takie książki, w których akcja ledwo się toczy są bardzo potrzebne :)
  Pośredniczka książek

  OdpowiedzUsuń
 4. Chętnie przeczytam tę książkę.
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie!

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo podoba mi się ten klimat i tajemnicze miejsce. Jak będę miał okazję to przeczytam:)

  OdpowiedzUsuń
 6. "Wieczność bez ciebie" taką książkę tej autorki wypożyczyłam z naszej biblioteki bo tylko jest ta jedna.I to będzie moje pierwsze spotkanie z tą autorką.A ta z tajemnicą klasztoru i to ,że akcja dzieje się jakby leniwie ,powoli....takie książki wbrew pozorom bardzo lubię czytać....nie musi być od razu "bum".....

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo klimatyczna okładka, przykuwająca uwagę. Co do samej fabuły, to niestety nie wzbudziła we mnie aż tak wielkiego zainteresowania.

  OdpowiedzUsuń
 8. "Klasztor zapomnienia" czeka u mnie na półce na lekturę. Przeczytałam już książkę "Wieczność bez Ciebie" i ogromnie mi się spodobała: bohaterowie, klimat, opisy Zamościa, zagadka kryminalna, tajemniczość. Ciekawa jestem czy "Klasztor zapomnienia" pochłonie mnie również do tego stopnia. :)

  OdpowiedzUsuń