piątek, 4 sierpnia 2017

"Grzesznik" - Artur Urbanowicz

"Grzesznik" - Artur Urbanowicz [PRZEDPREMIEROWO]


Data wydania - 7 sierpnia 2017 
Wydawnictwo - Wydawnictwo GMORK
Liczba stron - 473
Kategoria - horror


 Moja ocena 9/10 - WYBITNA!


Gabriel Amorth, egzorcysta, sporządził klasyfikację pięciu stopni nękania człowieka przez złego ducha: kuszenie, dręczenie, obsesje, nawiedzenie i opętanie.

Zapomniał jednak o jeszcze jednym, najgorszym: gdy wszystko to spotyka cię jednocześnie…

Marek Suchocki "Suchy", boss suwalskiego półświatka, dowiaduje się, że jego najgroźniejszy konkurent wychodzi z więzienia. Nie czekając na dalszy rozwój wypadków, wraz ze swoimi wiernymi ludźmi postanawia raz na zawsze stawić mu czoło. Porachunki kończą się tragicznie – Marek spada ze schodów i doznaje silnego wstrząsu mózgu. Kiedy po tygodniowej śpiączce odzyskuje przytomność, okazuje się, że jego grupa została rozbita, a wszystkie pieniądze zarobione przez lata przestępczej działalności zniknęły. Jego przeciwnik, przez swoje brutalne i bezkompromisowe dokonania ochrzczony niegdyś przez media Grzesznikiem, daje się poznać jako genialny, niesamowicie inteligentny psychopata, który nie zna litości. Stawia Suchego przed wyborem – albo ustąpi, albo zostanie mu odebrane wszystko, czym tylko kiedykolwiek się cieszył. Na domiar złego, wkrótce po wypadku ujawniają się nowe, przerażające zdolności Marka…

Poznaj zaskakujące, niespotykane dotąd połączenie horroru i opowieści gangsterskiej w klimacie "Chłopców z ferajny"!
źródło opisu: www.gmork.pl 

źródło okładki: www.gmork.pl  Muszę wspomnieć, że jest to moje drugie spotkanie z tym autorem i szczerze muszę napisać, że podnosi on poprzeczkę coraz wyżej. Byłam zachwycona jego pierwszą książką "Gałęziste", ale teraz przebił sam siebie. Super wyszły też nawiązania do poprzedniej książki.

Mamy tu świat gangsterów, gdzie króluje przemoc i strach. Niebezpieczny świat ich rodzin oraz skutki życia w grzechu. Gdy do gangów dołączymy demony, obcowanie z duchami, a na końcu dojdzie opętanie... idealne połączenie na horror!

Marek "Suchy" -  szef mafii oraz właściciel lokalu, mieszka w Suwałkach. Uwielbia zastraszać i czuć władzę.
Prowadzi luksusowe życie. Ma żonę, dzieci, kochankę na boku oraz zgraną paczkę przyjaciół. Nie boi się nikogo i niczego. Gdy z więzienia wychodzi wcześniejszy boss brudnego świata Suwałk - Grzegorz "Samiel" - nazywany kiedyś Grzesznikiem, wkracza on na teren Suchego. Oczywiście dochodzi do gangsterskich porachunków i Suchy w nieszczęśliwym wypadku spada ze schodów. Lekarze diagnozują u niego wstrząśnienie mózgu. Po tygodniowej śpiączce budzi się, a jego dotychczasowy świat legł w gruzach. Samiel, pod nieobecność konkurenta, zdobywa lokal i pracowników oraz wiernych przyjaciół. Na domiar złego pieniądze z konta Suchego zniknęły i zostaje on bez grosza. Nie ma pracy, przyjaciół, pieniędzy, ale zyskał dziwne zdolności...
Okazuje się bowiem, że widzi duchy, czarne plamy poruszające się po sufitach, a dotykając ściany, jego ręka zostaje poparzona niczym polana kwasem czy wrzątkiem. Widząc te dziwne rzeczy, słyszy również dźwięki i dostaje ogromnego bólu głowy.
Rodzina uważa go za chorego psychicznie i wysyła go do psychiatry. Lekarz natomiast uważa, że został opętany przez demony.
Kto ma rację? Czy to tylko choroba psychiczna, czy faktycznie opętanie? Co zrobi Suchy? Da się pokonać przez konkurenta?Autor rozwija swój warsztat pisarski do tego stopnia, że naprawdę ciężko jest napisać adekwatną recenzję do tego dzieła. Tu jest wszystko, co powinna mieć wyśmienita uczta literacka!

Uwielbiam takie książki, gdzie akcja zaczyna się niby normalnie. Poznajemy bohaterów i ich otoczenie. Z czasem akcja nabiera tempa i atmosfera robi się gęsta, a sam autor bawi się czytelnikiem, podsuwając mu rozmaite mylne tropy.

Gdy na scenę wchodzi nasz bohater po wypadku i gdy zaczynamy zauważać to, co dzieje się obok niego oraz w jego umyśle, nie jesteśmy w stanie oderwać się od tej lektury. To tak jakby demon siedzący w głowie gangstera swoimi łapami czarował i nas. Nie tylko jego tętno przyśpiesza, nasze również. Gdy nasz mózg rejestruje przerażające obrazy, jakimi częstuje nas autor, zastanawiamy się nad  życiem. Bo to, że manipulowanie ludźmi czy zastraszanie, bicie, a nawet usuwanie ciąży, to grzech, każdy z nas wie, ale kto z nas jest bez grzechu? 
"Samiel"  to najczarniejszy charakter w tej powieści. To, co on wyprawia, normalnemu człowiekowi nie przechodzi przez myśl. Przeraża on i manipuluje ludźmi. Znawca psychologii potrafi podejść do człowieka w taki sposób, że wydaje się ideałem przyjaciela. To właśnie on otwiera oczy biednemu Suchemu, a my, za jego przykładem otwieramy swoją duszę i zastanawiamy się, ile to uczyniliśmy złego, czy też ile popełniliśmy grzechów.
Jak się rodzi zło w człowieku? Jaki wpływ na nasze życie ma ciągłe życie w grzechu?


" (...) To co czynicie, zostanie Wam rozliczone (...)"

Cała fabuła genialna!
Bawi i przeraża. Pokazuje nam świat gangsterów, jak i tych, którzy żyją w grzechu. Jest tutaj ukryte drugie dno idealnie przebijające się spod gangsterskiego scenariusza, gdzie to czarny humor dialogów miesza się z okrucieństwem i grozą. 
Styl autora jest prosty z dodatkiem wulgaryzmów, które tak naprawdę idealnie pasują do sytuacji oraz nastrojów panujących w danym momencie.
Bohaterowie wykreowani wyśmienicie. Prawie każda postać jest dopracowana i przedstawiona w taki sposób, że odnosi się wrażenie, iż znamy te osoby z widzenia. 
Do tego wszystkiego mamy tu mnóstwo życiowej prawdy, jak i psychologii człowieka. 
Jestem ciekawa, czy ktoś odgadnie, jaki będzie finał tej historii. 

"Grzesznik" to WYBITNA powieść. 
Mroczna, zaskakująca i ukazująca drugie dno naszego sumienia. Genialne skonstruowana z niezwykłymi bohaterami. 
Polecam!!


 Za możliwość przeczytania oraz zrecenzowania dziękuję autorowi. 12 komentarzy:

 1. Miałam okazję czytać niedawno i powiem Ci, że równie dobrze ją odebrałam :)
  Naprawdę wybitna powieść. Nie mogę się doczekać kolejnej tego autora.

  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. "Gałęziste" zalega na regale od dłuższego czasu i słyszę jak krzyczy żeby ją przeczytać. "Grzesznik" natomiast jest jak najbardziej w moim guście, a liczne pozytywne recenzję potwierdzają talent autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. To książka idealna dla mnie :) Na takie czekami takich wypatruję w recenzjach :) Biorę!

  OdpowiedzUsuń
 4. Hej, hej, hej! Brzmi wspaniale. Zdecydowanie jestem na TAK!

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja także uważam, że podnosi poprzeczkę i również byłam tą książką oczarowana :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem ciekawa co też wymyśli kolejnym razem 😁

   Usuń
 6. Coraz więcej słyszę o tym autorze, a właściwie o jego książkach i to w samych superlatywach. Ciekawi mnie, ale ze względu na natłok tego co mam przeczytać jeszcze sobie odpuszczę... póki co. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie też robi się sterta tego, co jest do przeczytania 😁

   Usuń