poniedziałek, 2 listopada 2020

„Zakochany Święty Mikołaj” Magdalena Witkiewicz, Karolina Wilczyńska, Agnieszka Olejnik, Katarzyna Misiołek, Agnieszka Jeż, Anna H. Niemczynow, Tomasz Kieres

 Siedem pięknych historii o miłości!

Czy zastanawialiście się kiedyś, kto kryje się pod kostiumem Świętego Mikołaja? Kim są osoby, które w czasie Świąt przyklejają brodę i zakładają czerwony strój? W galerii handlowej, w szkole, przedszkolu i na spotkaniu integracyjnym w korporacji?

Za każdym przebraniem kryje się jakaś historia.

Spójrzcie na Święta od tej drugiej strony. Tam także toczy się życie. Niemniej ciekawe od suto zastawionych stołów i elegancko ubranych choinek. Zanurzcie się w świątecznej atmosferze dzięki tej uroczej książce! 

Wydaje mi się, że opowiadania świąteczne wydawane przez Wydawnictwo Filia stały się już niemal tradycją. Co roku cieszą się ogromną popularnością. Jednym przypadają do gustu, innym nie. Ja również za opowiadaniami nie przepadam, ale czasami się skuszę.

Ciężko byłoby mi ocenić, która z dotychczasowych zimowych antologii była najlepsza. Każda ma w sobie magię świąt i ogromne ładunki przekazu. To właśnie jest najpiękniejsze. W tak krótkiej formie umieścić przekaz do czytelnika.

 Siedem świątecznych historii, w których główną rolę odgrywa Święty Mikołaj, i to w dodatku zakochany. Przygotujcie sobie gorącą czekoladę, włączcie muzykę i rozkoszujcie się cudownym zimowym klimatem, jaki panuje w tej książce.Najbardziej podobały mi się trzy opowiadania: 
Agnieszka Jeż pod tajemniczym tytułem „Czerwony samolot” napisała przepiękną historię chłopca czekającego na powrót ojca. Czekał, lecz się nie doczekał. Zła pogoda, zepsute radio w samolocie doprowadziły do tragedii. Od tej chwili czar świąt prysł dla chłopca. Traumatyczne przeżycie odbija się na wrażliwym człowieku, ale po czasie wydarzy się coś, co pomoże pozbierać się z tego stanu. To opowiadanie Was wzruszy i na pewno zakręci się w oku łza. 

Agnieszka Olejnik w swoim opowiadaniu porusza temat fundacji, która opiekuje się chorymi dziećmi. To właśnie dzięki historii Ryszarda możemy docenić to, co mamy na co dzień, a co jest przez nas niedoceniane. Zdrowe dziecko to marzenie każdej matki w hospicjach, szpitalach, a maluchy z domu dziecka marzą o tym, by się do kogoś przytulić, by dostać misia. A my? O czym marzymy? Czy jest to wyjście ze szpitala, zdrowie? A może kolejny model smartfona czy nowe auto? 

Kolejnym opowiadaniem, które w swój magiczny sposób sprawiło, że w oku zakręciła się łza, jest historia Gustawa autorstwa Magdaleny Witkiewicz. Historia chłopca, który miał zaplanowany swój grafik na cały dzień zajęciami dodatkowymi, rozwijającymi go intelektualnie. Tylko czy małe dziecko potrzebuje aż tyle zajęć? Czy ono nie pragnie po prostu być dzieckiem i bawić się? Mieć kochających go rodziców, którzy rozumieją jego potrzeby i przytulają go? Ta historia pokaże, jakie skutki ma zbyt rygorystyczne wychowywanie oraz brak czułości ze strony rodziców. Każdy z nas potrzebuje miłości, a tym bardziej małe dziecko. 

Reszta opowiadań również jest świetna, powodująca uśmiech i zrozumienie, ale nie wpłynęła jakoś na mnie. Może Wam one bardziej się spodobają, bo trafią akurat do waszego serca. Każdy z nas jest inny i innych słów potrzebuje w danej chwili. Tutaj za każdym człowiekiem przebranym za Mikołaja ciągnie się jakaś historia. Jedni traktują to jako wyzwanie, inni jako odkupienie win, a jeszcze inni z potrzeby zarobienia pieniędzy. Każdy powód jest dobry, jeśli sprawia radość naszym najmniejszym pociechom. Bo któż z nas nie marzył o tym, by za drzwiami w Wigilię stał Święty Mikołaj?

Polecam.

 

 


11 komentarzy:

 1. Dawno już nie czytałam opowiadań świątecznych i bardzo chętnie to zmienię ;_)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny sposób by oderwać się od wszystkiego wokół i już dziś poczuć klimat świąt.

  OdpowiedzUsuń
 3. W tym roku inne książki rzuciły mi się w oczy, więc raczej sobie ten tytuł odpuszczę.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam opowiadania świąteczne, z przyjemnością sięgnę i po te. Książka jest na mojej liście marzeń książkowych więc na pewno przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zapowiada się fajny zbiorek

  OdpowiedzUsuń
 6. Chętnie poczytałabym o świętych Mikołajach.
  Pozdrowienia :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Chętnie przeczytałabym w tym klimacie, dzięki! :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Lubię czytać antologie, zwłaszcza świąteczne. Czasami czuję niedosyt, gdy się kończy, czasami cieszę się, że jest krótkie, gdy nie za bardzo mi się podoba

  OdpowiedzUsuń
 9. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo ciekawy artykuł. Jestem pod wielkim wrażeniem.

  OdpowiedzUsuń