piątek, 20 października 2017

„Sułtan” Demet Altinyeleklioğlu

„Sułtan” Demet Altinyeleklioğlu 

 

Tłumaczenie -  Justyna Byszewska, Anna Banasiak
Wydawnictwo -  Wielka Litera

Tytuł oryginału - Cem Sultan
Data wydania - 27 września 2017 

Kategoria - historyczna 


Demet Altinyeleklioğlu podbiła serca czytelników i widzów na całym świecie. Książki tureckiej autorki posłużyły za kanwę jednego z najpopularniejszych seriali ostatnich lat - "Wspaniałe stulecie". 
Do tej pory autorka oddawała głos kobietom na dworze sułtanów, silnym i niezależnym indywidualnościom, jak sułtanka Kosem. Teraz w najnowszej książce, sięgnęła po postać mężczyzny  - syna jednego z najpotężniejszych sułtanów w historii Lukrecji Borgii, ofiarę międzynarodowych intryg, do dziś uznawanego za zdrajcę przez żyjących członków dynastii osmańskiej.

Powieść ta opowiada o trzynastoletnim Dżemie, jest on synem Mahmeda i jego nałożnicy Çiçek Hatun. Jest ostatni w kolejce po schedę, nie w głowie mu władza,  myśli tylko o poezji i swojej pasji, jaką są jeździectwo oraz polowania.
Matka jego natomiast obawia się, że starsi bracia Dżema, gdy będą dochodzić do władzy, nie będą mieli dla niego litości i dojdzie do walki. 
Czy Dżem udowodni swoje ambitne plany? Czy poradzi sobie z braćmi w tym bezwzględnym świecie, gdzie rządzi silniejszy  i bardziej przebiegły? Nie nazwałabym tej książki, tylko literaturą historyczną.
Ta epicka książka aż kipi orientalnym klimatem oraz specyfiką władzy sułtanów. Nie ma możliwości, by nie wpaść w ten magiczny klimat haremów, władzy, a co za tym idzie wielkich namiętności oraz zazdrości. Intrygi, walka, zemsta, miłość oraz cały ten wspaniały klimat osmańskiej epoki. Trzeba przeczytać, by doświadczyć tego na sobie. Czyta się lekko, gdyż książka pochłania czytelnika całkowicie.

Autorka z niezwykłą łatwością i oddaniem przekazała nam burzliwe epizody z historii Turcji oraz bratobójcze walki o tron. Opowiada o czasach rozciągających się niemal pół wieku. Barwny styl autorki dosłownie wciąga czytelnika w historię zapisaną na kartach tej powieści. Bohaterowie są bardzo specyficzni, brutalni i typowo tureccy. Wszystkie chwyty dozwolone. Gdzie to kobieta nie ma prawa głosu, a jedynie powinna służyć mężczyźnie, a im większą ma zdolność do manipulacji, tym lepsze jej życie.

„Sułtan” to powieść, w której można znaleźć wszystko. Historia, walka, miłość, namiętność, intrygi, tajemnice, turecka magia oraz religia. Wszystko to razem wybornie się prezentuje.Za możliwość zrecenzowania książki dziękuję Wydawnictwu

 15 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawy tytuł i realia :)
  Dziękuję za recenzję Agnieszce :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka brzmi interesująco,ale nie jest to tytuł na już na mojej liście. :)
  kocieczytanie.blogspot.cam

  OdpowiedzUsuń
 3. Skoro są intrygi i tajemnice to możliwe, że do niej zajrzę :) Recenzja mnie zaciekawiła :)

  OdpowiedzUsuń
 4. "Wspaniałe stulecie"-tym serialem jest zachwycona moja koleżanka,nawet próbuje mi przy okazji opowiadać co tam się działo...Jednak wolałabym przeczytać książkę,tym bardziej ,że jest tam historia,tajemnica,intrygi.....to co uwielbiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. brzmi ciekwie

  https://hyggelifestyle.wordpress.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię książki tego gatunku, więc nie odmówię :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Myślę, że nie odnajdę się w tej książce, więc odpuszczam ją sobie.
  Serdecznie pozdrawiam.
  www.nacpana-ksiazkami.blogspot.de

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo lubię takie klimaty, więc myślę, że mogłaby mi się spodobać. :)

  Pozdrawiam, Jabłuszkooo ♡
  Szelest Stron

  OdpowiedzUsuń
 9. Nieczęsto sięgam po literaturę historyczną, ale widzę, że książka oferuje coś więcej. Skoro pojawiają się intrygi, namiętność... I fabuła nieco wychodzi poza schemat, mogłoby mi się spodobać.

  OdpowiedzUsuń
 10. Seriali tureckich nie oglądałam, natomiast bardzo lubię literaturę turecką jako taką. Nie czytałam jeszcze nic Demet (choć ostatnio kupiłam książkę jej autorstwa na prezent), ale po Twojej recenzji myślę, że z chęcią nadrobię zaległości :) Pozdrawiam,
  Ewelina z Gry w Bibliotece

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo zachęcająca recenzja i przyznam, iż ciekawią mnie takie klimaty. Szkoda, że czas tak ograniczony.

  OdpowiedzUsuń
 12. Niestety, ale to chyba nie mój klimat książek, choć Twoja recenzja bardzo zachęca :D
  Książki historyczne czytuję rzadko, więc wątpię bym wkrótce po nią sięgnęła.

  Pozdrawiam serdecznie, cass z cozy universe

  OdpowiedzUsuń
 13. Lubię czytać o Bliskim i Dalekim Wschodzie, a ta książka wydaje się nieźle dopasowana do moich upodobań czytelniczych :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Tą książkę muszę polecić mojej Mamie, ona lubie takie klimaty!

  OdpowiedzUsuń