piątek, 11 maja 2018

„Co się stało? Wielkie plamy i straszny bałagan” Karolina & Hans Lijklema

Co się stało? Wielkie plamy i straszny bałagan - Karolina & Hans Lijklema


Wydawnictwo Widnokrąg 
Ilość stron - 32
Dla dzieci w wieku: 3+
Cena okładkowa - 20 zł
Oprawa twarda 

 


Niebawem Dzień Dziecka i zapewniam, że tego rodzaju książeczki są rewelacyjne jako prezent. Ilustracje w nich zawarte są świetne. Bez zbędnego przesytu. Proste, przykuwające uwagę i które bardzo łatwo zapamiętać. 
Dzieci jak to dzieci, bałaganią, rozrabiają i czynią szkody nieświadomie. Ale czy nam, dorosłym, nie zdarza się zrobić bałaganu czy też plamy?
Chyba jest to czynność, która zdarza się niezależnie od  wieku. A ile przy okazji jest śmiechu? No bo brudne dzieci to szczęśliwe dzieci, prawda?
Autorzy pokazują nam, że świat dziecka jest całkiem inny od naszego, dorosłego już. Jak nakarmić młodszą siostrę szpinakiem, by nas nie opluła? Albo jak zrobić pyszny mus owocowy i się nie pochlapać? No jak?
Dobrze wiemy, żeby się czegoś nauczyć, trzeba próbować. Plamy oznaczają, że mały człowiek się czegoś nowego nauczył, albo przynajmniej próbował. Dzieci, wiadomo, szybko się nie poddają, a wszelkie niepowodzenia idą w niepamięć.
Książeczki te idealnie pokazują przyczynę i skutek. Można wspaniale bawić się z malcem poprzez rozwijanie tematu i analizowanie konsekwencji, jakie poniosło dziecko. Prosta oraz zabawna forma historyjek zachęca przedszkolaka do spojrzenia również na swoje niepowodzenia, oraz zrozumienia faktu, że to zdarza się każdemu, nawet dziadkowi.


Maluszki będą zachwycone, opowiadając swojej mamie, jakie to przygody jego spotkały na dworze, czy u dziadków w domu. To, że sobie czasami nie radzą w kryzysowych sytuacjach, to dla nich świetna szkoła. Przecież w wieku 3+ nauka przychodzi sama, właśnie poprzez sytuacje zdarzające się na co dzień. To od rodzica zależy, jak sobie w danej sytuacji poradzi przedszkolak. Samodzielność u małego dziecka  jest wspaniałą cechą, nie niszczmy tego. Zachęcajmy właśnie by sam, na własnych błędach, poznawał życie.


11 komentarzy:

 1. Chętnie poczytamy z siostrzeńcem za jakiś czas.:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Odpowiedzi
  1. Oj tak. Takie życiowe ale pokazane z humorem :)

   Usuń
 3. Oo wygląda super! Juz niedługo bede tatą i wtedy wszystkie książki dla dzieci stopniowo będę w moim targecie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dla Milusińskich świetna zabawa :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetne są te książeczki. Na pewno spodobają się dzieciom. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawe! Zapraszam do siebie po hmm.. Dawke inspiracji?

  OdpowiedzUsuń