sobota, 3 marca 2018

„Na dnie duszy” Anna Sakowicz

„Na dnie duszy” Anna Sakowicz

  

 

Wydawnictwo - Edipresse Książki
Data wydania - 15 lutego 2018
Kategoria - Literatura obyczajowa i romans

 

 

  

Najnowsza książka Anny Sakowicz - to intrygująca od samego początku historia trzech kobiet: Rozalii, Donaty i Ingi. Trzy kobiety, żyjące w różnych czasach, a których historia splata się niczym warkocz. 

Rozalia, złośliwa i uparta seniorka rodu. Wychowała swoją córkę Donatę w przekonaniu, że jest bardzo podobna do jej ojca, nic niewartego człowieka. Rozalia wyszła za mąż za mężczyznę, którego się bała, a z czasem nawet nienawidziła.  Przeszłość jednej i drugiej staje się przekleństwem. 
Rozalia żyła w czasach, w których to ojciec decydował, kto weźmie jego córkę za mąż. Tak było i tym razem. Kobieta nie miała wyboru. Warto przyjrzeć się z bliska tym strasznym czasom i walczyć, gdy trzeba, by nigdy już nie wróciły.

Donata natomiast przez całe swoje życie pragnęła miłości, czułości i zrozumienia, którego nigdy nie dostała od swojej matki, ponieważ Rozalia nie potrafiła  kochać dziecka człowieka, którego szczerze nienawidziła, które było bardzo podobne do własnego ojca. Przeszłość Donaty nie była łatwa, nigdy nie widziała samej siebie w oczach matki, ani nie poczuła jej uścisku. Tak naprawdę nigdy nie miała prawdziwego domu ani nie doznały pieszczoty. Jej matka była obiektem plotek, a ojciec cieszył się raczej złą opinią. Każda z kobiet prowadzi własną, ciężką walkę, swoją osobistą wojnę z bezlitosnym światem. 


Kiedy Rozalia umiera, jej pamiętniki dostaje wnuczka Inga. A testament, jaki zostawiła rodzinie, sprawia, że na rodzinę opada mgła tajemnicy. Mają pewne zadanie do wykonania. 
Czy uda im się rozszyfrować zagadkę, którą zostawiła dla nich babcia? Czy będą z niej zadowoleni? 


Inga, czytając spisane życie babci, zaczyna rozumieć jej zachowania i charakter. Kroczy pomału drogowskazem, który niełatwymi ścieżkami doprowadza do sedna zrozumienia. Czytając, odkrywa, że źródło lęków i problemów jej matki oraz babki, ukrywa się w mroku rodzinnych historii. Niekochane dzieci często zamieniają się w przyszłości w niedostępne, zamknięte w sobie dorosłe osoby. Bez względu jednak na to, jak mocno zraniła nas przeszłość – mamy wybór. Tkwić w niej lub zacząć żyć w czasie teraźniejszym.
 
Zachwyt, absolutny zachwyt i wzruszenie pozostaną ze mną na bardzo długo. Ta pozycja jest niezwykła na wielu płaszczyznach i dla szerokiego kręgu odbiorców. Kto lubi tajemnice, intrygi, wspomnienia z pamiętników oraz w tle czasy wojenne, to zapraszam do przeczytania tej wspaniałej historii!


Książka ta zapewnia wiele wzruszeń, a ciekawość dotycząca mądrości ludowych i zabobonów w latach czterdziestych popycha  i wchodzi się coraz bardziej olśnionym w cudowną, kipiącą od bezmiaru emocji opowieść. 

„Na dnie duszy” obudziła we mnie setki zakopanych wspomnień drzemiących gdzieś na dnie duszy, wzruszyła oraz sprawiła, że z uśmiechem na twarzy wspominałam bezpowrotne dzieciństwo. Nie ma nic lepszego niż przekręcenie klucza do naszych wspomnień i pozwolenie na to, byśmy powoli zostali otoczeni przez esencję tak niedawnego szczęścia.
Tu jest wszystko - śmiech i łzy, artyzm i prostota.


Polecam!! 


Za egzemplarz dziękuję autorce.37 komentarzy:

 1. Czeka u mnie w kolejce:) po takiej recenzji będzie następna: )

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem bardzo ciekawa tej książki. Mam nadzieję, że będę miał możliwości jej przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję za kolejną wspaniałą recenzję Agnieszko!

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam ją w najbliższych planach :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czuję się zachęcona do przeczytania tej książki :) Lubię takie klimaty :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziękuję pięknie za ciepłe słowa i za ciekawie napisaną recenzję. Cieszę się, że były emocje. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. To książka zupełnie nie dla mnie - ani gatunek, ani wątki nie kuszą i nie zachęcają pomimo twojego chwalenia :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam zbiór opowiadań tej autorki i muszę przyznać, że był bardzo interesujący. Ciekawi mnie, jak autorka radzi sobie w innym gatunku, więc chętnie sięgnę po tę książkę :)

  biblioteka-feniksa.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. Intryguje, z pewnością przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 10. W wolnej chwili może i ja dam się namówić? :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Niestety nie kojarzę tego tytułu, ale brzmi naprawdę ciekawie.

  Pozdrawiam, Alternatywnie.

  OdpowiedzUsuń
 12. Po takiej recenzji trudno odmówić!!

  Pozdrawiam,
  http://ksiazkowa-przystan.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 13. Imiona dość oryginalne, zwłaszcza Donata. Chętnie bym przeczytała tę książkę. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak uda Ci się przeczytać, daj znać jak wrażenia.

   Usuń
 14. Myślę, że książka może mi się spodobać. Dopisałam ją do swojej listy. :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Uwielbiam motyw pamiętnika - jak uporam się z czytaniem zaległości które mi się nazbieraly to rozejrzę się za tą książką

  OdpowiedzUsuń
 16. Fabuła jest bardzo interesująca.
  Na pewno warto przeczytać tę powieść :)

  OdpowiedzUsuń
 17. To z pewnością będzie dobra książka. Twój opis i recenzja zachęcają do przeczytania... No i jeszcze ten pamiętnik, kojarzy mi się to z samymi dobrymi książkami.

  http://recenzentka-doskonala.blogspot.com/2018/03/seryjne-zabojczynie-tori-telefer.html

  OdpowiedzUsuń
 18. Prostota, a zarazem ogrom emocji.Widzę, że książka zrobiła na Tobie ogromne wrażenie. Z chęcią przeczytam.

  OdpowiedzUsuń