sobota, 4 marca 2017

" Ścieżki przeszłości" - Edyta Kowalska

" Ścieżki przeszłości" -  Edyta Kowalska 

 Wydawnictwo - Poligraf
 Data wydania - 28 października 2016
 Liczba stron - 184
 Kategoria - Literatura piękna

Moja ocena 8/10 - rewelacyjna!
Weronka ma trzynaście lat, kiedy wybucha II wojna światowa. Jej życie diametralnie się zmienia, gdy pewnej nocy pod dom dziewczyny przyjeżdżają niemieccy żołnierze. Od tej chwili Weronka musi stawić czoła przeciwnościom losu. Ponad siedemdziesiąt lat później jej wnuczka otrzymuje list z Danii. Co takiego wydarzyło się w życiu Weronki" Czy Julia pozna tajemnice swojej babci" "Ścieżki przeszłości" to opowieść o tym, jak kruche i złudne potrafi być szczęście oraz o tym, że przeszłość zatacza kręgi, z którymi wcześniej czy później musimy się zmierzyć.

źródło opisu: https://www.inbook.pl/p/s/1017042/ksiazki/proza/sciezki-przeszlosci

źródło okładki: http://wydawnictwopoligraf.pl/


Edyta Kowalska - absolwentka pedagogiki, filologii polskiej i zarządzania. Kocha zwierzęta i wiosenne kwiaty. Uwielbia podróżować oraz czytać książki. Jest nauczycielką.

 Jest to moje pierwsze spotkanie z tą autorką i na pewno nie ostatnie.
Książkę "Ścieżki przeszłości"  przeczytałam w ramach Book Tour.  Bardzo się cieszę, że miałam taką okazję i skorzystałam z niej. Książka jest wyśmienita!!!

Historia zaczyna się we wrześniu 1939 roku. Trzynastoletnia Weronika widzi, jak niemieccy żołnierze podpalają jej dom oraz mordują całą rodzinę. Okazuje się, że z całej wioski składającej się z 11 rodzin, przeżyła tylko ona. Pod swój dach przygarnęła ją nauczycielka z sąsiedniej wsi, która, wraz z mężem i córką, postanowili pomóc jej dojść do siebie po traumie, jaką przeżyła. Od tej pory musi radzić sobie sama, stawiając czoło przeciwnościom losu.

 (...)"Czasem nam się wydaje, że życie nie ma sensu, straciło black i jasność. I wtedy nagle gdzieś w oddali pojawia się nikły promyk światła. [...] kiedy go zobaczysz, musisz iść do niego, żeby nie zgasł. Poczekaj jeszcze trochę, na pewno go zobaczysz."


Na uwagę zasługuje konstrukcja powieści. Jest przemyślana i konsekwentnie prowadzona od początku do samego końca. Książka podzielona jest na dwie płaszczyzny czasowe i zarazem dwie części, z których każda opowiada inną historię i następuje bezpośrednio po sobie.  
W pierwszej - główną bohaterką jest Weronika i jej przeżycia podczas wojny. Gdy wychodzi za mąż za Franciszka i zmienia imię na Janina, od tej pory Weronika nie istnieje. Jak potoczą się dalsze losy w tak mało sprzyjającym czasie? Dlaczego zmieniła imię i czy nareszcie będzie szczęśliwa?
Kolejna część to życie Julii - wnuczki Janiny. Dostaje ona  list od znajomego babci, który chce się z nią zobaczyć w Danii. Wyrusza  sama do tego kraju, by poznać historię Janiny i dowiedzieć się, jak wiele przeszła i jak silną była kobietą. Książka dobitnie uświadamia nam, jak ważna jest świadomość własnej przeszłości i przynależności do rodziny. Czy Julia pozna całą tajemnicę babci?


"Ścieżki przeszłości" to wspaniale wydana powieść z cudowną okładką. Jest to historia o wyborach i decyzjach, które mają wpływ na nasze życie i na życie następnych pokoleń. Opowiada o trudnej drodze przemiany, akceptacji i tolerancji. To także opowieść o różnych obliczach miłości oraz o tym, jak ulotne i kruche jest nasze życie. Czy ktoś da nam gwarancję na szczęście i miłość
Autorka potrafi przytrzymać ciekawość czytelnika na wodzy, gdzie razem z bohaterkami robimy krok w tył i śledzimy przeszłość pełną tajemnic, dramatu i rozczarowań. 
Ta książka  jest uniwersalna, a ponadczasowa tematyka przemówi do każdego. Czyta się z autentyczną ciekawością,  i przejęciem.

Polecam!!! 
17 komentarzy:

 1. Raczej nie czytam książek, których fabuła osadzona jest w czasach wojennych, ale może kiedyś się to zmieni... :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetna książka. Edyta Kowalska mnie nie zawiodła.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie moja tematyka, jakoś nie przepadam za historiami, które mają miejsce w okresie wojennym.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dostalam niedawno na urodziny te książkę od znajomej i jestem jej bardzo ciekawa. Napisz mi proszę Aguś czy jest ona kontynuacją " Ścieżek życia", czy też książki te można czytać niezależne od siebie? 😘

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aguś jest to kontynuacja ale można też czytać oddzielnie.
   Ja mam w domu obie książki, zatem niebawem wezmę się za tę pierwszą również

   Usuń
  2. Ja czekam na swoje duże zamówienie urodzinowe od mojego mężczyzny w którym pierwsza część się również znajdzie.

   Usuń
 5. Już sam opis mi się podoba, a Twoja recenzja dodatkowo zachęca. Nie słyszałam dotąd o tej autorce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja dawno już znam Edytke, ale za duży wybór książek na półkach ;)

   Usuń
 6. Widziałam recenzje tej książki na blogach i od dawna mnie ona kusi. A Twoja recenzja tylko mnie w tym utwierdziła. Okładka - wspaniała.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, okładka cudna a;e i cała ksiażka rewelacyjnie wydana jest. Polecam!

   Usuń
 7. Wszystko wskazuje na to, że jest to przejmująco smutna książka, nad którą można uronić cały potok łez.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aż tak smutna nie jest, ale na pewno przejmująca. :)

   Usuń
  2. Czasem i takie są potrzebne.

   Usuń
 8. Powieści o konsekwencjach dokonywanych przez nas wyborów, trudnych decyzjach, ich wielopokoleniowym echu, zawsze niosą wielki wkład emocjonalny.Chętnie za takie książki chwytamy, bo dotyczą w pewien sposób także i nas. :)
  Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń