sobota, 14 kwietnia 2018

„Dwór w Czartorowiczach. Nowe pokolenie” Monika Rzepiela

„Dwór w Czartorowiczach. Nowe pokolenie” Monika Rzepiela

 

Cykl - Saga Polska (tom 2)
Wydawnictwo - Szara Godzina

Data wydania - 20 lutego 2018 
Liczba stron - 272 
Kategoria - Literatura obyczajowa i romans 2018 jest rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wspominam o tym, ponieważ książka ta idealnie pokazuje życie Polaków, których państwo w wyniku zaborów  zostało wymazane z mapy Europy.


W pierwszej części autorka przeniosła nas w czasie do Czartorowicz, a tam poznawaliśmy życie mieszkańców, którym czas bardzo wolno upływał. Mogliśmy spokojnie poznawać rodziny i zwyczaje panujące w tamtych czasach.
W drugiej części serii natomiast wszystko już mknie w przyśpieszonym tempie.


  
Nasi bohaterowie - Emilia, Blanka, Ewa oraz Iga rozpoczynają kolejne ścieżki życia. Jedne stają się babciami, inne żonami i matkami. Kobiety biorą losy swoich bliskich we własne ręce. Jak to w życiu bywa, nie zawsze jest pięknie. Osobiste dramaty, rozczarowania oraz spełnienie marzeń z czasem zmieniają naszych bohaterów.
Powikłane, pasjonujące, splatające się ze sobą losy  kilku rodzin na przestrzeni wieków.
Natomiast nowe pokolenia zabierają nas w nowe, lepsze czasy.


Tak samo jak w pierwszej części również zapoznajemy się  z tamtejszymi staropolskimi obyczajami. Mamy Wielkanoc, Andrzejki czy Boże Narodzenie. Bardzo wyczuwalna jest również muzyka, której słowa mamy pomiędzy stronami. Są to pieśni ludowe, jak i patriotyczne.
Życie na dalekim Podolu toczy się z dala od miejskiego zgiełku, lecz również w ogromnym oczekiwaniu na nadchodzące wydarzenie.Muszę przyznać, że czekałam na kolejne części przygód naszych bohaterów. Każdy, kto przeczytał pierwszą część, na pewno związał się emocjonalnie z głównymi postaciami.
Autorka wyśmienicie wykreowała bohaterów powieści.
Przechodzą oni wewnętrzne przemiany wraz z upływającym czasem. Przeżywają miłość i nienawiść, obdarzają się przyjaźnią, ale też zdradzają. Nie są papierowi, żyją i budzą silne emocje. Ich kłopoty, plany i nadzieje udzielały się czytelnikowi.

Akcja jest pełna zwrotów i dramatycznych momentów, które działają na wyobraźnię. Obrazy minionej epoki są bardzo wyczerpująco opisane, oddają w pełni klimat tamtych lat.

Książkę tę  polecam wszystkim tym, którzy lubią sagi rodzinne pełne ponadczasowych i intrygujących historii. Niesamowitych i trzymających w napięciu przygód oraz wzruszających momentów.„Dwór w Czartorowiczach. Nowe pokolenie” to misterna i wielowątkowa powieść przesiąknięta historią wpływającą na losy zwykłych ludzi. Jest to powieść o dokonywaniu trudnych wyborów, o miłości i różnych jej odcieniach, jak i o marzeniach oraz namiętnościach.
Polecam!!

Za możliwość przeczytania tak wspaniałej książki bardzo dziękuję.
 


11 komentarzy:

 1. O ja też dziś za chwilę będę publikowała na blogu recenzję tej książki. Mamy bardzo podobne odczucia odnośnie lektury. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakoś ciągle zapominam o tej sadze. Dobrze, że do Ciebie zajrzałam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja mam w planach pierwszy tom. Mam już tę książkę w swojej biblioteczce.

  OdpowiedzUsuń
 4. Właśnie byłam na blogu u Agnieszki K. i tam też o tej książce. I tak jak tam tu też stwierdzam,że uwielbiam sagi,jeszcze XIX wiek,pewnie z tajemnicami.W naszej bibliotece niestety nie ma ani 1 ani tej części.Muszę może trochę zadziałać,zachęcić....Spróbuję.

  OdpowiedzUsuń
 5. ciekawa recenzja :)
  zapraszam do mnie w wolnej chwili: recenzjebynikaa.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. ten tytuł stanowi dla mnie zupełną nowość, a tym samym dużą niespodziankę. Lektura wciąż przede mną :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Uwielbiam czytać sagi rodzinne. Powieść mnie zainteresowała :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Pierwsza część mnie zachwyciła, czekam na drugą w eboooku

  OdpowiedzUsuń
 9. W taki razie muszę zacząć od początku...

  OdpowiedzUsuń